ARGE 250


30 yaş altı girişimcilerin bilmesi gereken 5 şey

Turkishtime Dergi

Genç, hevesli ve dinamik olmanın avantajlarıyla uzun vadede büyük potansiyelleri olan 20’li yaşlarındaki girişimcilerin bilmesi gereken 5 şeyi listeledik.

1.Tecrübeyi çevrenizden edinin

Genç bir girişimci etrafındakilere nazaran tecrübesiz kalacaktır. Sürekli hareketlerinizin sorgulanması sizi rahatsız edebilir. Sakın motivasyonunuzu kaybetmeyin. Bunu fırsata çevirmek, başkalarının tecrübelerinden yararlanmak da sizin elinizde. Alanında tecrübeli bir partner ya da uzman bir danışman ile yola devam etmek bu açığı kapatabilir.

2. Birikim önemli

Yeni bir iş kurmak her zaman bir risktir. Size aylarca hatta yıllarca para kazandırmayabilir. Bu durumda sabırlı olabilmek ve bekleyebilmek için bir birikiminizin olması gerekir. Unutmayın, tüm beklentinizi yeni işinize yöneltmeniz durumunda kiranızı ödeyemeyebilirsiniz hatta borçlanabilirsiniz. Kendinizi garantiye almak sizin işe odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden eğer birikiminiz yoksa girişimden önce bir süreyi maddi hazırlığa ayırabilirsiniz.

3. Gençken risk alın

İç karartıcı ve kötü sonuçlanan bir yatırımdan sonra hala bunu telafi etmek için zamanınız var. Daha esnek ve kolay adapte olabilen yapınızın avantajlarını kullanın, daha fazla risk alın.

4. Zamanınız bol

Daha enerjik ve tutkulu olmanın getirdiği üretkenlik ve yaptığınız işten keyif almanız her ne kadar girişimciler için olumlu olsa da, düşünmeden hareket etmek sizi zor duruma sokabilir. Bu durumda yavaşlamak, gözlemlemek ve düşünerek hareket etmeyi denemek en iyisi. Sabırsızlanmak size yarar değil zarar getirecektir.

5. Bu bir son değil

Büyük ihtimalle ilk girişiminizden sonra bunun son girişiminiz olduğunu anlayacaksınız. Bu girişim yolculuğunda başarılı olsanız da olmasanız da ikinci hatta üçüncü bir projede kendinizi bulabilirsiniz. Unutmayın, bir işe başlamak için “mükemmel zaman” yoktur. Fakat doğru zamanlamayı avantaj ve dezavantajları analiz ederek bulmaya çalıştığınızda başarı şansını yakalamaya daha da yaklaşmış olursunuz.