OSB Yıldızları Araştırmması


Bu duş başlığı Kickstarter'da patlama yaptı

Ersin Kaplan

Apple CEO'su Tim Cook ve Alphabet'in patronu Eric Schmidt, Silikon Vadisi'ndeki sert rekabetin liderleri arasında olabilirler, fakat konu duş alışkanlıklarına geldiğinde önemli bir ortak noktaları var: Nebia...

Son zamanların en çevreci duş başlığı olarak öne çıkan Nebia'nın geri plandaki yatırımcıları arasında hem Cook hem de Schmidt yer alıyor. Nebia'nın duş sistemini orijinal kılan şey, tesisattan gelen suyu atomize edip adeta bir buğu halinde püskürterek su tüketimini şaşırtıcı miktarlara kadar düşürmesi (bildiğimiz duş başlıkları bir banyo süresinde 75 lt. su harcarken Nebia su miktarını 22 lt'ye düşürüyor). Ürün geliştirildikten beş yıl sonra Kickstarter'da boy gösterdi ve ilk sekiz saatte 100 bin dolar yatırım topladı. Ağustos itibariyle topladığı yatırım miktarı 380 bin dolar oldu.

Apple, Tim Cook'un Nebia'daki payının kişisel bir yatırım olduğunu açıklarken Schmidt'in fonunun kaynağı hayırseverlik konusunda faaliyet gösteren aile şirketi Schmidt Family Foundation. Genç startuplara yatırdığı fonlarla tanınan Y-Combinator'ın da Nebia'da ortaklığı var.

Nebia'nın Kickstarter'daki sayfasında ürünün kullanıcılarından birinin yaptığı yorum şöyle: “Bir bulutun içinden yıkanarak geçmek gibi... Zaten 'nebbia' İtalyanca'da 'sis' demek. Duş başlığının perakende satış fiyatı 399$ olacak.