ARGE 250


ByNoGame, Avrupa'nın en iyi 100 şirketinden biri oldu

Turkishtime Dergi

İzmir'in Güzelbahçe ilçesinde faaliyet gösteren dijital oyun dağıtım şirketi ByNoGame, Avrupa'nin en prestijli listesi Top 100 Red Herring Europe'a adını yazdırmayı başardı. ByNoGame Avrupa'nın en iyi 100 şirketinden biri oldu.

Avrupa'nın gelecek vaat eden özel teknoloji girişimlerini ödüllendiren Red Herring, Europe Top 100 ödüllerini geçtiğimiz hafta, Amsterdam'da gerçekleştirilen bir törenle dağıttı. İzmir'de faaliyet gösteren ve yüzde yüz yerli sermaye ile kurulan oyun firması ByNoGame, Avrupa'nın en iyi 100 şirketinden biri oldu. Avrupa'nın prestijli listesine bu yıl Türkiye'den yalnızca Insider ve ByNoGame adını yazdırmayı başardı. İçerisinde yüzlercesini barındıran Avrupa havuzundan, en yenilikçi şirketleri seçen Red Herring editör ekibi, adayları yıkıcı etki, pazar payı, kavram ispatı, mali performans, teknoloji yeniliği, sosyal değer, yönetim kalitesi, strateji uygulaması ve ilgili endüstrilere entegrasyonu gibi maddeleri içeren 20 temel kriter üzerinde değerlendirdi.

Red Herring'in yayıncısı ve CEO’su Alex Vieux tören sırasında şöyle konuştu: “2017’de, en iyileri seçmek çok kolay olmadı. Aslında en zorlu yılımızdı çünkü, birçok girişimci Avrupa teknoloji ekosisteminde önemli dönüm noktalarından çok erken geçmişti. Fakat titiz düşünce, çalışma ve müzakere sonrasında, Avrupa’nın yüzlerce adayını en iyi 100 kazananına indirgedik. ByNoGame, güçlü bir rekabet sonrasında kazandığı başarısından gurur duymalıdır. ByNoGame’in başarılı bir girişimi tanımlayan vizyon, güç ve yeniliği bünyesinde barındırdığına inanıyoruz. Bu haklı kazanımlarını takiben, kendileri kasım ayında düzenlenecek olan Red Herring Global Top 100 etkinliğinde yarışmaya hak kazandı. Red Herring başarı dolu ve yenilikçi yolunda ByNoGame'i takip etmeye devam edecektir."

Sekiz yıl içerisinde, genç girişimcilere Avrupa’da bilinirlik kazandırmak ve onlara finans imkanı yaratmak için Türkiye’de daha fazla vakit geçirmeye başladıklarını söyleyen Vieux, “Bilmelisiniz ki Europe Top 100 Listesi’ni açıklandığı andan itibaren Avrupa’daki her yatırımcı okuyor. Onlar için neyin doğru karar olup olmadığının farkına varmaya çalışıyorlar. Türkiye için çok çalıştık. Hatta bir kaç etkinlik için Türkiye’yi ziyaret ettik. Bu oldukça önemli çünkü, Türkiye eksen bir ülke. Sizin hevesiniz, yeniliğiniz, ruhunuz bize, en azından bana, sizi gelip ziyaret etme isteği verdi” dedi.

ByNoGame CEO'su Murat Kömürcü ise listeye girmekten son derece memnun olduklarını, ancak bunun bir tesadüf olmadığını dile getirdi. Kömürcü böylesine prestijli bir listeye girmiş olmaktan duydukları memnuniyeti şu sözlerle açıkladı: "Red Herring 100 Avrupa finalistleri teknolojik yeniliklerine, yönetim gücüne, pazar büyüklüğüne, yatırımcı kaydına, müşteri edinmelerine, mali durumlarına göre seçiliyor. Biz ByNoGame olarak her zaman yenilikler yaratan ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutan bir şirketiz. Yeniliklerimiz bize ve iş dünyasına ilham verici innovasyonlar olarak yansıyor. Misyonumuzun farkındayız ve bunu üstleniyoruz, Oyun dünyasını, yayıncıları, e-spor ekosistemini ve oyuncuların beklentilerini en iyi anlayan ByNoGame, yakın zamanda oyuncuların dünyasına dair dijital ve fiziksel her şeyi barındıran bir yapıya bürünecek. Başarı bizimleydi ve yine bizimle olacak. Sevginiz ve destekleriniz için teşekkürler.”

Liste nasıl hazırlanıyor?

Europe Top 100 Listesi için her yıl, haberleşme, güvenlik, bulut, yazılım, donanım, biyoteknoloji, mobil gibi alanlardan, yaklaşık bin 200 özel şirket değerlendirmeye alınıyor. Yıllardır birbirinden ilginç ve yenilikçi binlerce şirketi inceleyen Red Herring editörleri Alibaba, Facebook, Google, Kakao, Skype, Supercell, Spotify, Twitter, Youtube gibi şirketlerin yaşam ve iş şekillerini değiştirebileceğini düşünüyor. Red Herring’in editör kadrosu şirketleri finansal performans, teknolojik yenlikler, yönetim kalitesi, genel iş stratejisi ve pazara yayılma gibi kriterler üzerinden hem nicel hem de nitel açıdan değerlendiriyor. Bu değerlendirmeler, aynı alandaki benzer girişimlerin konumları ve kayıtları incelenerek tamamlanıyor.