ARGE 250


Çalışanları kurum içi girişimciliğe teşvik edecek 5 taktik

Turkishtime Dergi

Sayısı gittikçe artan start-up'lar, geleneksel iş düzenine alternatifler getirdi. Bazı köklü ve geleneksel yapıya sahip şirketler de artık start-up’ların güncel yapısını takip edip, müşterilerin istekleri doğrultusunda yenilikleri benimsemeye çalışıyorlar. Çalışanlarınızı kurum içinde girişimci olmaya yüreklendirmek bazen zor olabilir. Şirkette yenilenmeyi desteklemeniz ve çalışanlarınızdan öğrenmeye açık olmanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Lider olarak, çalışanlarınızı kurum içi girişimlere teşvik etmenize yardım edebilecek 5 taktiği sizler için sıraladık.

1. Risk almaları konusunda çalışanlarınızı teşvik edin

Çalışanlarınızdan yaratıcı ve dahiyane fikirler duymak istiyorsanız onlara deneysel çalışabilecekleri, risk alabilecekleri mesajını vermelisiniz. Risk almaktan ve hata yapmaktan korkan birinden yaratıcı fikir beklemek pek de mantıklı olmaz. Hatta fikirleri ilginizi çeken kişilere küçük bütçe imkanları sağlayarak onlara kendilerini göstermeleri için şans verebilirsiniz.

2. Önce müşteri

Müşterilerinize sorunlarının ya da beklentilerinin ne olduğunu sormak yerine onların problemlerini ve beğenebilecekleri fırsatları kendiniz analiz etmelisiniz. Böylece çalışanlarınız varsayımlarının doğru ya da yanlış olduğunu gözlemleyebilirler. Bu da onları öngörülerine güvenmeleri konusunda cesaretlendirir.

3. Etkinlikler düzenleyin

Yeni fikirlerin her zaman başarısız olma şansı var. Onlara başarı ve başarısızlığın iç içe olduğunu gösterebileceğiniz bir ortam sunabilirsiniz. Belirlediğiniz konularda ufak sunum ve fikirle size gelmelerini isteyebilir, hatta bunu oyunlaştırabilir ve bir şirket etkinliği haline getirebilirsiniz. Böylece çalışanlarınızın da sürecin nasıl işlediğine dair fikri olur.

4. İyi takım liderleriniz olsun

Eğer aradığınız şey yaratıcılıksa, bunu ancak doğru liderlerle çalışarak sağlayabilirsiniz. Fikirlerin saatlerce tartışıldığı takımların iyi liderlere ihtiyacı vardır. Takım çalışmasının önemli olduğu bu alanda, takımları yönetmekte iyi olan ve hiyerarşiden uzak yönetime uygun kişiler ilk tercihiniz olmalı.

5. Öğrenin ve değişin

Araştırmalara göre girişimci düşünce yapısına sahip kişiler daha yüksek motivasyona ve yaratıcı şekilde problem çözme yetisine sahip oluyor. Lider olarak önce bu fikre siz adapte olmalısınız. Yaratıcılığıyla ve dinamikliğiyle dikkatinizi çeken kişilerden öğrenmeli ve öğrendikleriniz doğrultusunda da değişime açık olmalısınız.