ARGE 250


Fırından girişim çıktı!

irem sertbaş

Bir markanın zinciri haline gelmek isteyen girişimciler için, anahtar teslim maliyet 500 bin lirayı buluyor. Pizza zincirleri genelde restoranların cirosundan farklı oranlarda pay alıyor.

 

İşten çıktınız, yorgunsunuz, eve kendinizi zar zor attınız. Ne mutfağa girecek haliniz var ne de dışarı çıkıp bir şeyler atıştıracak. İşte bu noktada Türkiye’nin en önemli ev dışı tüketim ürünlerinden olan pizza imdadınıza koşuyor. İnce hamurlusu, kalın hamurlusu, kenarı peynir dolgulusu, diyeti, vejetaryeni…  Fırına girmesi ile evinize ulaştırılması arasında geçen süre rekabetin en önemli unsurlarından. Aç olanı en kısa sürede doyurmak üzerine kurulmuş ‘fast food’ sektörünün parlayan yıldızı: pizza… Türkiye’de yaklaşık 17 bin çeşit pizza üretiliyor. Dünyada yaklaşık 40 milyar dolarlık büyüklüğe sahip sektör, Türkiye’de de son yıllarda yüzde 20 büyümüş durumda. İş dünyasından öğrencilere, öğrencilerden ev hanımlarına, geniş bir kesime hitap eden pizza sektörü yatırımcıların da merceği altında.

Küresel pizza markaları Türkiye pazarına yılda yüzlerce franchise verirken, yerli pizza markaları da sektördeki ağırlıklarını giderek arttırıyor. Türkiye’yi zincir pizza ile tanıştıran şirket Pizza Hut olurken, şu anda Domino’s Pizza franchise sayısıyla öne çıkıyor. Sektördeki rekabet, pizzanın kalitesini yukarı çekerken, fiyatları sürekli olarak düşürüyor.

Bir markanın zinciri haline gelmek isteyen girişimciler için, anahtar teslim maliyet 500 bin lirayı buluyor. Pizza zincirleri genelde restoranların cirosundan farklı oranlarda pay alıyor.

Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde giderek artan zincir pizza restoranlarının önümüzdeki dönemde planladıkları ilk iş ise Anadolu’ya açılmak. Türkiye’de açılan her beş restorandan birinin pizzacı olduğunu göz önünde bulundurursak, sektörün önümüzdeki yıllarda daha da genişleyeceği kesin. İşte önde gelen pizza zincirlerinin franchise verme koşulları…

DOMİNOS PİZZA

Domino’s Pizza 1960 yılında, Amerikan’ın Michigan Eyaleti’nde kuruldu. Dünya’da 70 ülkede, 10 binden fazla şube ile hizmet veren pizza zinciri, Türkiye pazarına 1996 yılında girdi.  Domino’s Pizza Türkiye şuan 490 zincir restoran ile Türkiye’nin en yaygın evlere servis pizza zinciri konumundadır.

Evlere servis konusunda sektöre öncülük eden Domino’s, pizza siparişinin verilen adrese 30 dakikadan geç gitmesi durumunda ‘anında bedava’ uygulaması ile siparişten ücret almıyor. Dominos Pizza franchise giriş bedeli 50 bin dolar, ortalama kurulum maliyeti 550.000 TL+KDV olarak belirlenmiş. Yatırımın geri dönüş süresi ise 36 ay. Şubenin açıldığı günden itibaren girişimciler ile anlaşma süresi 10+5 yıl. Firma royalty oranı olarak yüzde 12 pay alıyor.  Online sipariş sistemi ve internet alt yapısı gelişmiş olan Domino’s, bayilerine bu konuda da hizmet sunuyor.

Haberin tamamı Turkishtime'ın Şubat sayısında...