ARGE 250


Ünlü girişimcilerden ortaklık taktikleri

Turkishtime Dergi

İyi girişimler mükemmel ortaklıklarla yürür. Ancak kötü bir partnerlik işinizi mahvedebilir. Deneyimleri olan insanları dinlemek bu konuda işinize yarayabilir. Girişimcilere danışmanlık hizmeti ve diğer girişimcilerle tanışma olanağı sağlayan The Oracles’ın üyesi beş başarılı girişimcinin ortaklığa karar verirken nelere dikkat ettiğini sıraladık.

1. Sezgilerine güven

Tüm başarısını başarılı ortaklıklara bağlayan yazar Jack Canfield, birçok işte partnerlerle çalıştı. The Chicken Soup for the Soul serisinde Mark Victor Hansen ile çalışan Canfield, The Success Principles kitabını Janet Switzer ile hazırladı. Buna ek olarak şirketlerini de Patty Aubery ve Russ Kamalski ile yönetiyor. Partnerlerine nasıl karar verdiği sorulduğunda ise “Beraber çalışacağım insana ilk olarak güvenmeli ve onu sevmeliyim. İkincisi ise, benim sağlayamayacağım bir şeyi bana sağlaması gerekiyor. Onları sevmek ya da onlara güvenmek fazla soyut, ama ben hislerime güvenirim. Eğer doğru olduğunu hissetmiyorsam ilişkimize devam etmem” diyor. Ayrıca partnerlerin sınırlarının ve rollerinin kağıt üzerinde kararlaştırılmaması durumunda büyük sorunlar çıktığını da iş kurmayı planlayanlara hatırlatıyor.

2. En az bir yıllık süreç

Multimilyonerlere danışmanlık yapan yatırımcı Tai Lopez, iş ortaklığını evliliğe benzetiyor. Evlilik öncesindeki tanıma sürecinin, yani ortaklığa karar vermenin, en az bir yılda olması gerektiğini düşünüyor. Böylece projeyi daha iyi analiz etme, olası ortağın hareketlerini de daha iyi gözlemleme fırsatı bulduğunu söylüyor. Lopez’e göre yapılan en büyük hata acele etmek. Ortakların sorumluluklarının netleştirilmesi de önemli konulardan.

3. Hesabı iyi yapın

Hollywood yapımcısı ve senarist Roberto Orci, ortaklığa karar verirken hesaplamaların iyi yapılmasından yana. Eğer bir artı birin sonucu iki ediyorsa o ortaklığın hiçbir yararının olmayacağını, sonucun üç ya da daha fazlası etmesi gerektiğini söylüyor. “İki partner birlikte olduklarında daha da yüksek performans gösterebilmeli. Ortak olacağınız kişi sizin eksik olduğunuz konularda çok iyi olmalı. Böylece sonuç iki değil, üç çıkabilir.”

4. Fazla kişi fazla sorun

Swanwick Sleep’in Ceo’su James Swanwick, ortaklığı evliliğe benzetenlerden. “Benimle aynı vizyona sahip ama farklı özellikleri olan kişileri tercih ediyorum” diyen Swanwick, ne kadar fazla insan olursa o kadar fazla sorun olacağını da ekliyor. “Daha önce dört kişilik bir ortaklıkta çok fazla ego savaşı ve anlaşmazlık deneyimledim. Artık üçten fazla ortaklıklara karşıyım.”

5. Gitmekten korkmayın

Oznium’un sahibi Phil Suslow, ortakların birbirini tamamlayacak kadar farklı, birlikte çalışabilecek kadar da uyumlu olmaları gerektiğini düşünüyor. İki ortağın işe ayırdıkları zaman, stratejiler ve roller konusunda ortak yolu bulmuş olmaları gerektiğini de ekliyor. “En büyük yaptığım hata, sırf gitmekten korktuğum için kendimi bir ortaklığın içinde bulmamdı. Hayır demek için çok geç olduğunu düşünmüştüm. Zamanımı ve enerjimi boşa harcadım. O zamanımı başka bir şey inşa etmeye kullanabilirdim.”