AR-GE 250


Kahve kokan bir girişim

irem sertbaş

Kahve iş dünyasının ayrılmaz parçası haline geldi. Buna paralel olarak kahve zincirlerinin müşteri sayıları da arttı. Kendi kafenizi açıp, güzel kokulu bir işe adım atmaya ne dersiniz?

Günün her vaktinde elindeki kartan bardaktan kahve içerek yürüyen insanlarla karşılaşmak mümkün. Çeşit çeşit kahveler hem soğuk kış günlerinde hem de sıcak yaz günlerinde vazgeçilmezler arasında. Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun istatistiklerine göre Türkiye’de kahve tüketimi yüzde 15,6 oranında artış gösterirken, 2016 yılında kişi başına ortalama kahve tüketimi 595 gram. Kahve tüketiminin ve kahve çeşitlerine duyulan ilginin artması sektörün büyümesine ve hem ulusal hem de uluslararası kahve zincirlerinin dikkatini ülkemize çevirmesine neden oluyor. Seçkin AVM’lerde, metro çıkışlarında, büyük caddelerde yani nerdeyse her köşe başında bir kahve zincirinin şubesini görmek olağan. İşte Türkiye’de son yıllarda yaklaşık yüzde 25 büyüyen kahve sektörünün franchise şartları…

1983 BEYOĞLU ÇİKOLATA & KAHVE

Türkiye’nin farklı noktalarında toplam 7 şubesi bulunan 1983 Beyoğlu Çikolata ve Kahve’nin franchise sisteminde 2 farklı konsept mevcut: kafe ve kiosk. Kafe konsepti için franchise şube bedeli 50 bin TL ve firma aylık ciro bedelinden yüzde 4 pay alıyor. Bunun yanı sıra AVM, üniversite ve açık meydanlar için geliştirdikleri endüstriyel tasarım ve marka tecilli tramvay kiosk modeli de bulunmakta. Kiosk modeli için marka isim hakkı bedeli alınmıyor. Kiosk modelinin anahtar teslim bedeli ise 100 bin TL. Firmanın şu anda yurtdışında şubesi bulunmuyor.

LAVAZZA- BEST COFFEE SHOP

Best Coffee Shop zincirinin ilki Ocak 2009’da Vodafone’un Maslak’taki merkez binasında açılmıştır. Türkiye pazarında 60’ın üstünde şubesi bulunan Best Coffee Shop’un girişimciler için başlangıç bedeli, 40 bin 500 Euro. Marka tarafından belirlenen aylık royalty bedeli yüzde 5. Firmaya yatırım yapanlar için yatırımın geri dönüş süresi ise yaklaşık 20 ay.

Ayrıca markanın tüm franchise adaylarına; eğitim, kiralama, pazarlama, lokasyon seçimi, ekipman tedariği, projelendirme, teknik servis, denetim ve operasyon desteği yanı sıra hukuki danışmanlık desteği de verilmektedir.

Haberin tamamını Turkishtime'ın Ocak sayısında okuyabilirsiniz.