ARGE 250


Kanatlı fırsat: Nasıl tavuk restoranı kurabilirsiniz?

Turkishtime Dergi

 

Girişimciler, franchise almak için sırada bekliyor. Tavuğun dünya lezzet kültüründeki yeri ise inkar edilemez. Tavuk ürünleri üzerine satış yapan lokantalara yatırım yapmak isteyenler için zincir restoranların franchise şartlarını araştırdık.

***

 

 

Gündüz, akşam demeden hayatımızda yer verdiğimiz besin: tavuk. Kilo vermek için belirli bir diyet takip edenler için vazgeçilmez tavuk ızgara. Maç gecelerinin, arkadaş toplantılarının vazgeçilmezi ise çıtır tavuklar. Bunun bir de döneri, pilav üstü tavuğu derken liste uzar da gider. Her kesimden, her yaş grubundan insanın tercihi olan tavuk restoranları yatırım yapmak isteyenler için de öne çıkıyor. Evlere serviste olduğu gibi tavuk, şimdi bir de restoran konseptinde oldukça popüler. Mekanlar özellikle AVM’lerde konuşlanmış durumda. Masalar için genelde ortak alanlar kullanıldığı için gereken alan AVM’lerde daha az. Eğer restoran tipi bir bayi peşindeyseniz konfor ön planda. Geniş alanlar, mümkünse bahçeli mekanlar revaçta. Bir de daha çok paket servis için açılan şubeler var. Onlarda da depo alanı ve mutfak genişliği önemli. Seçkin AVM’ler, üniversite ve sinema yakınları yatırımcıların öncelikli yerleri. İşte markalı tavuk restoran zincirlerinin franchise şartları...

 

Chitir Chicken

Bahçeli alanlar ilk tercih

Belçika, Hollanda, Ukrayna, Almanya ve Türkiye’de büyüyen Chitir Chicken

Açılış öncesi eğitim imkanı sunan firma iç mimari konusunda da bayilere çok iş bırakmıyor. Marka güvenilirliğine güvenen Chitir Chicken, şubelerine eğitim ve tanıtım desteği de sunmakta. Markanın üç çeşit mekan konsepti bulunmakta: AVM, express ve restoran. AVM konseptlerinde genelde oturma alanları ortak. Bu sebeple bu konseptte sadece 40 metrekare ve üzeri mutfak alanı yeterli. Express konseptte ise 40 metrekare mutfak alanı dışında fast food tasarımı ile hızlı tüketim ve seri iş yapabilecek şekilde tasarlanan mekanda evlere servis hizmeti ön plana çıkmakta. Restoran sisteminde ise yeme içme ihtiyaçları dışında müşterilere keyifli ve konforlu bir ortam sunmak da önemli. Restoran konsepti için minimum 100 metrekare üzeri alana ihtiyaç vardır. Bahçeli işletmeler tercih edilmekte.

0232 207 21 51

 

Hotbut

Tedarikte destek

2013 yılında piyasaya giren Hotbut, şubeleri için en az 50 metrekare alan şartı var. Anahtar teslim franchise başlangıç bedeli ise 120 bin lira. Bu süreçte personele eğitim ve bayiye ürün tedarik desteği de verilmekte. Hotbut’un önemsediği konuların başında Ar-Ge geliyor. Yüzde 100 yerli ürünlerin kullanıldığı restoranlar için tüm Ar-Ge çalışmaları yine firma tarafından yapılıyor. Marka "Türk Patent Enstitüsü" tarafında resmi olarak tescil edilmiş, markanın kurumsal imaj ve kâr marjı hesaplamaları da yapılmıştır. Markanın şimdilik sadece İstanbul’da şubeleri bulunmakta.

0216 533 47 33

 

Just Chik’n

Açık mutfak güveni

Just Chik’n, ilk şubesini 2014 yılında açtıktan sonra kısa zamanda Türkiye genelinde yayılmaya başladı. Marka, “kazan - kazandır” (win-win) prensibiyle, bilgi paylaşımını esas alan modeliyle yatırımcılarına kazançlı bir iş modeli sunmaktadır. Bayilik alanında çalışmalarını sürdüren Just Chik’n, 2017 sonunda 12 şubeye ulaşmayı hedeflemektedir. Ayrıca marka tarafından bayilere eğitim desteği sunulmaktadır. Ciro üzerinden alınan royalty bedeli marka tarafından yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Açılış sürecinde ve sonrasında reklam ve tanıtım alanında bayilere destek de sağlanmaktadır. Şubelerde açık mutfak konsepti esas alınmaktadır.

0256 518 44 22

 

KFC

Hedef 400 yeni restoran

115 ülkede 19 binden fazla şubesiyle hizmet veren restoran zincirinin Türkiye’nin 21 ilinde faaliyet gösteren 104 restoranı bulunuyor. Tüm dünyada her gün 12 milyon kişi KFC restoranlarına geliyor. Türkiye’de ilk kez 1989 yılında İstanbul’da faaliyete başlayan restoran zinciri bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Bolu, Kocaeli, Eskişehir, Muğla, Balıkesir, Denizli, Adana, Gaziantep, Çanakkale, Kahramanmaraş, Samsun, Hatay, Antalya, Sakarya, Kayseri, Diyarbakır ve Mersin’de faaliyet göstermekte. KFC’nin 5 yıl içindeki hedefi Türkiye’de 400 yeni restoran açmak. Tüm büyük ve orta büyüklükteki şehirlerde var olmayı hedefleyen KFC, AVM’lere ve merkezi caddelere öncelik veriyor. Restoran ve paket servisi olmak üzere iki ayrı konsept mevcut. Markanın başlangıç bedeli ise 48 bin 800 dolar. Yatırım bedeli yer ve konsepte göre değişiklik göstermekte. Ciro üzerinden royalty bedeli ise yüzde 6 olarak belirlenmiş. AVM’ler içinde açılacak şubeler için ortalama 100 metrekarelik bir alana ihtiyaç var.

0212 705 00 00

 

Popeyes

Yaya ve araç yoğunluğuna dikkat

2007’den beri hizmet vermekte olan markanın Türkiye’nin 40 ilinde 170’den fazla şubesi bulunmakta. Restoranların işletmeciliği için verilen lisans süresi 10 yıldır. Seçilen işletmeci adayı, Tab Gıda tarafından verilen eğitim programına katılır. İşletmecilere restoran açılış süreci boyunca pazarlama, reklam, satın alma, lojistik, insan kaynakları, operasyon ve kalite kontrol gibi alanlarda destek verilmektedir. Yatırım bedeli 400 bin dolardan başlamaktadır. Net ciro üzerinden alınan royatly bedeli ise yüzde 13 olarak belirenmiştir. Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeler önceliklidir. Özellikle AVM’ler ve sinema, okul yakınlkarı aranan öncelikler arasındadır. İş yeri giriş katında olmalıdır. Giriş katı minimum 120 metrekare iken toplam kapalı alan minimum 300 metrekare olmalıdır. Ön cephe genişliği minimum 6.5 metre, her kat için tavan yüksekliği minimum 2.9 metre olmalıdır. AVM’lerde yer alan restoranlar için depolar dahil 100 metrekare alan yeterlidir.

0212 310 66 00

 

Tavada Tavuk

Anahtar teslim destek

2014 yılında şubeleşme sürecini başlatan Tavada Tavuk’un Türkiye genelinde 30 şubesi bulunuyor. 2017 sonunda 35, 2018 sonunda ise 50 şube hedefi var. Hedef illerin başında ise Antalya, İzmir, Bursa ve Van bulunuyor. Erzurum, Eskişehir, Samsun, Mersin, Bursa, Konya ve Ankara da yatırımcılardan yoğun ilgi görmekte. Tavada Tavuk, franchise siteminin temelinde “mutlu bayi” anlayışına yoğunlaşmış durumda. Sisteme giriş ücreti 50 bin lira. Mağaza büyüklüğü 40 ile 250 metrekare arasında değişen şubeleri için toplam yatırım maliyeti 300 ila 500 bin lira arasında değişmekte. Marka, royalty payını iste yüzde 3 olarak belirlemiş. Kâr marjı dükkanın bulunduğu yer ve konumuna göre yüzde 12 ile 30 arasında değişmekte. Yatırımın geri dönüşü ise 12 ila 36 ayı bulmakta. Tüm bayileri detaylı bir eğitim sürecine tabi tutan Tavada Tavuk, tüm yatırımcılara şubeleri A’dan Z’ye hazır, anahtar teslim olacak şekilde desteğini de sürdürüyor. Reklam ve personel konusunda destekliyor. Şubenin işleyişinin aksadığı durumlarda ise kendilerine ürün desteği de sağlanıyor.

0212 428 11 88

 

Tavuk Dünyası

Ciroya katkı yüzde 85

Türkiye’nin 32 ilinde 133 restoranı bulunan Tavuk Dünyası’nın 109 tanesi franchising modeli ile bayiler tarafından yönetilmekte. Franchising modeli ile bayiler tarafından yönetilen şubelerin toplam ciroya katkısı 2016 yılında yüzde 87 olarak gerçekleşti. 2017’nin ilk yarısında ise bu katkı yüzde 85. Başlangıç olarak 50 bin euro marka kullanım hakkı talep edilmekte. Bir şubenin ortalama yatırım maliyeti ise 600 ile 800 bin lira arasında. Royalty bedeli ve reklam katkı bedeli olarak bayilerin cirolarından yüzde 5 prim talep edilmekte. Anlaşmalar beş yılı kapsayacak şekilde imzalanmakta. Tüm restoranlar Tavuk Dünyası tarafından aynı sıklıkla denetleniyor, hijyen ve gıda güvenliği başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm konularda bayilere gerekli destek sağlanıyor. Tercih edilen alanlar AVM’lerde 100 ile 200 metrekare arasındayken cadde restoranlarında 250 metrekare üzeri. Şube açılışlarından, personel seçimine ve akademi restoranlarında eğitime kadar tüm safhalarda yatırımcılara destek olunuyor. 12 ay boyunca sosyal medya, dijital proje desteği ile yılın yarısından fazla döneminde televizyon reklam desteği de sağlanıyor.

0216 366 21 21

****

TAVADA TAVUK

“Mutlu bayi yüksek kâr sunuyor”

Tavada Tavuk Genel Müdürü Ozan Kıran

2025 yılında yaklaşık 3.6 milyon tona ulaşması beklenen kanatlı eti üretiminin, 2.3 milyon tonunun iç pazarda tüketileceği öngörüsünde bulunuluyor. Tavada Tavuk’un büyümesinin ardında tavuklar kadar mutlu bayi anlayışlarının da yattığını anlatan Tavada Tavuk Genel Müdürü Ozan Kıran, “Tavada Tavuk, tüketicileri olduğu kadar bayilerini de mutlu etmeye odaklanmış bir yapılanma. Bu nedenle franchise sistemimizin temelinde ‘mutlu bayi’ anlayışı yatıyor. Az yatırım, az maliyet ancak yüksek kar sunan bir sisteme sahibiz. Yatırımcımıza olabilecek en yüksek ciroyu kazandırmak bizim hedefimiz” diyor. Sistemin kalitesini düzenli kılmak adına yatırımcılarına özel eğitimler düzenlediklerini de anlatan Kıran, “Tüm bayilerimizi detaylı bir eğitim sürecine tabi tutuyoruz. Yaklaşık 20 gün süren eğitim programımız; kasa, ürün, sevkiyat, şube işleyişi, raporlama sistemi gibi detayları içeriyor. Ayrıca tüm kuruluş sürecinde operasyon ekibimiz 7/24 kendilerini desteklemeye ve süreçler hakkında bilgi vermeye devam ediyor” diyor.

****

 2 TAVUK DÜNYASI

“Ciro hedefimiz 600 milyon TL”

Tavuk Dünyası CEO’su Volkan Mumcu

“Önümüzdeki 3 yıl içinde yapacağımız yatırımlarla da yurt içinde 200’den fazla restorana ve 600 milyon liranın üzerinde bir ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.” Araştırmalar sonunda elde edilen verilerle müşteri memnuyeti seviyesinin yüzde 96 olduğunu belirten Mumcu: “İlk deneme sonrasında yeniden tercih edilme tarafında yakaladığımız sonuç ise, sunduğumuz lezzet ile hizmetlerin, müşteri sayımızı arttırmamızda ne kadar etkili olduğunun bir göstergesi diye düşünüyoruz. Markamız adına bizi gururlandıran bir diğer önemli sonuç ise; toplam bilinirliğimizi son 1 yıl içinde çok ciddi bir ölçüde artırmış olmamız. Tüm bu sonuçlar gösteriyor ki; hem lezzetlerimizi ve hizmet kalitemizi artırmak hem de markamız adına yaptığımız aralıksız yatırımların geri dönüşünü hızlı bir şekilde alıyoruz.” Tavuk Dünyası, tüm ürün çeşitlerinde taze sebze ve baharat kullanarak konserve ve şoklanmış ürünlere yer vermiyor. Ürünlerinde trans yağ oluşumuna meydan vermeden tüm menüler, sağlıklı pişirme teknikleriyle hazırlanıyor. Her yeni sipariş için kişiye özel temiz bir tava kullanan Tavuk Dünyası, Türk damak tadına uygun menüleri ile bu yıl “3 Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü’”e layık görüldü.