ARGE 250


Logo seçimiyle ilgili bilmeniz gereken 5 şey

Turkishtime Dergi

Fikriniz üzerine gerçekleştirdiğiniz uzun çalışmalardan sonra artık logo seçimi aşamasına geldiyseniz siz de farkındasınız ki artık her şey daha gerçek. Siz bu yolculuğa bir çatı katında ya da evinizin bir odasında başlasanız da kaliteli logonuz sayesinde markalaşabilir ve profesyonelliğinizi karşı tarafa gösterebilirsiniz. Unutmayın, sahip olacağınız logonun içinize sinmesi çok önemli. Çünkü o her yerde olacak; internet sitesi, ürünleriniz, kartvizitiniz, sosyal medya hesaplarınız. En iyi logoyu bulma sürecinde size yardımcı olacak 5 maddeyi sıraladık:

1.Fazla para harcamak zorunda değilsiniz

Henüz yeni çıktığınız bu yolda harcamalarınız zaten oldukça fazla olacak. Bir de logoyla bütçenizi zorlamak sizi yorabilir. Daha uygun fiyata, yeni başlamış bir şirket için uygun olan bir tasarımcı bulmayı deneyebilirsiniz.

2. Kendinizi kısıtlamayın

Sahip olmayı istediğiniz logonun ilerleyen dönemlerde değişime ne kadar açık olduğunu düşünün. Her şirket seneler içinde mutlaka logoda ufak değişiklikler yapar. Ama eğer siz ufak değişiklikleri kaldıramayacak bir figür kullanırsanız yeniliğe gitmek istediğinizde logonuzu tamamen değiştirmeniz gerekebilir. Özellikle sattığınız ürün odaklı düşünmekten kaçının. Ürünü değil, şirketinizi temsil edecek bir tasarım arayın.

3. Üç temel kuralı unutmayın

Girişiminizin ilk logosunun tasarım ödülleri kazanmasına gerek yok. Yeni bir markanın logo üzerindeki öncelikli hedefleri sadelik, hatırlanabilirlik ve uygunluk olmalı. Facebook ve Google gibi büyük markalarını düşünün. Ne kadar sadeler değil mi? Sadelikleri sayesinde hatırlanabilirlikleri de oldukça yüksek.

4. Diğer markaları inceleyin

İş bir logo tasarlamaya geldiğinde en son yapmak isteyeceğiniz şey başka markaları taklit etmektir. Yine de onlardan öğreneceğiniz çok şey var. Hazırlık sürecinde neyi isteyip neyi istemediğinize daha net karar vermek için diğer markaların logolarını inceleyebilirsiniz.

5. Abartılacak bir şey yok

Logonuzun iyi ya da kötü olması ne sizi zirveye çıkarır ne de mahveder. Logonuzu seçerken ilerde değişeceğini de göz önünde bulundurun. Markanızı temsil edecek bir logoya ulaşmak için zamanınız olacak.