ARGE 250


Milyarderler'in en çılgın fikirleri

Barış Soydan

Microsoft'un kurucusu Bill Gates'ten teknoloji yatırımcısı Yuri Milner'a kadar, dolar milyarderleri servetlerini, girişimci ruhları kadar aykırı hayallerine de borçlular. Sırada gerçekleştirecekleri daha pek çok uçuk fikir var...

Dünyanın en zengin milyarderleri yenilikçi iş fikirlerini sadece kendilerine servet kazandırmak için değil aynı zamanda insanlık tarihine bir iz bırakmak için de hayata geçirmek yolunda girişimlerde bulunuyorlar. Üstelik bunları büyük ölçüde gerçekleştirmek için gerekli yatırım gücüne de sahipler. Milyarderlerin bu fikirleri yeterince paranız olduğu zaman en çılgın hayallerin bile gerçek olabileceğini gösterir nitelikte. İşte dünyanın en zengin işadamlarının kimileri tarafından 'uçuk hayaller' diye tanımlanan çılgın fikirleri:

 

Jeff Bezos (Amazon): 10000 yıllık saat

Amazon'un kurucusu Bezos'un 10 bin yıllık bir zaman sayacı geliştirme fikri var. 200 metre uzunluğunda inşa edilmesi planlanan saat bir dağın altına yerleştirilecek. Saat her 10.000 yılda bir tur atacak. Ve her turun sonunda farklı bir melodiyle çalacak. Gücünü ise güneş enerjisinden alacak. Bezos'un böyle bir şey yaratmak istemesinin nedeni ise insanın zaman karşısındaki acizliğine ve dünyada kapladığı yerin geçiciliğine dikkat çekmek.

 

Dmitry Itskov: Ölümsüzlük

New Media Stars'ın kurucusu, girişimci Rus milyarderin hayali, insan beyninin bilgisayara aktarılarak sonsuzluğa ulaşmasını sağlamak. Itskov, “Transcandence” (Evrim) isimli filmde de işlenen bu fikrin 2035 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor.

 

Johan Huiber: Nuh'un Gemisi

Huiber 1992 yılında gördüğü bir kabus üzerine Nuh'un Gemisi'nin aynısından inşa ettirmeye karar verdi. Rüyasında bütün ülkenin seller altında kaldığını gören milyarder, 1.6 milyon dolar harcayarak bu dev gemiyi inşa ettirdi. Gemide aynı Nuh'un Gemisi'nde olduğu gibi hayvanlar için özel bölümler yer alıyor. Bir futbol sahası genişliğindeki gemi 135 metre uzunluğunda. 2012 yılında inşası tamamlandı.

 

Clive Palmer (Minerology): Titanik 2 ve Jurassic Park

Titanik hayranı Avustralyalı milyarder en sevdiği geminin birebir kopyasını yaptırmak için çalışmalara başladı. Gemi aynı Titanik'te olduğu gibi 270 metre uzunluğunda ve 50 metre yüksekliğinde inşa edilecek. 40 bin ton ağırlında olacak gemide 840 adet oda olacak.

Titanik, Palmer'ın tek ilginç fikri değil. Milyarder işadamı dünyanın en büyük dinozor parkının da sahibi. 2013'te inşası tamamlanan Palmersaurus'ta 160 yapay dinozor bulunuyor.

 

Dennis Tito (Wilshire): Görevimiz Mars

Amerikalı mühendis-milyarder Dennis Tito'yu tüm dünya sadece zengin bir işadamı olarak değil, Mars'a yapmak istediği yolculuk için yürüttüğü çalışmalarla da tanıyor. Milyarder işadamı 2013 yılında Mars'a 501 günlük bir yolculuk düzenleyebilmek için hemen her şeyin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı, ancak tarih konusunda bir değişiklik de yaptı. 2018 yılında başlaması planlanan yolculuk, 2021 yılına ertelendi.

 

Yuri Milner (Teknoloji yatırımcısı): Global beyin

Milner milyarlarca dolarlık servetini Facebook, Twitter ve Groupon gibi şirketlere herkesten önce yaptığı yatırımlar sayesinde kazandı. Öngörü yeteneği güçlü olan bu milyarderin hayali ise global bir beyin yaratmak. Bu cihaz dünyadaki bütün insanların bilinçlerini birbirlerine bağlayacak. Böylece hiçbir insana ya da bilgisayara ait olamayan yapay zeka benzeri bir aygıt yaratacak.

 

Bill Gates (Microsoft): Fakirliği dünyadan silmek

Bu belki de listedeki en asil hayal ama dünyanın en zengin adamı da olsanız yeryüzünden fakirliği silmek biraz fazla çılgınca bir fikir. Bill Gates şu anda dünyanın geri kalmış bölgelerinde sağlık hizmetleri ve gıda üretimini artırmak için yeni teknolojiler üreten bir şirkete sahip. Bunun yanı sıra eğitim almak için yeterli imkana sahip olmayanlara yardım eden bir örgüt de kurdu. Fakat bunlar ne kadar faydalı çalışmalar olsa da, Gates'in söylediği gibi 15 yıl içinde dünyadan fakirliği silebileceği oldukça tartışmalı.

 

Peter Thiel (PayPal): Yüzen şehir

Max Levchin and Elon Musk ile ortak kurduğu Paypal'in CEO'luğunu da yapan Thiel, devleti olmayan insan yapımı bir ada inşa etmek için çalışmalara başladı. İlk aşamada okyanusun ortasında yapılması planlanan bu ada, maliyetler yüzünden pek çok revizyondan geçti. Devlet kontrolünden muaf olup olmayacağı ise hala muamma.

 

Elon Musk (Tesla): Hyperloop

En çılgın fikirleri gerçeğe dönüştüren işadamlarından biri de Elon Musk. Muskl'ın fikri olup bilim-kurgulardan görmeye alışkın olduğumuz hyperloop'lar Musk için bile fazla iddialı. İçine insan yerleştirilen bu kapsüller süpersonik bir hızla fırlatılarak taşımacılık yapacak. Bu sayede normal şartlar altında saatler süren yolcuklar birkaç dakika içinde gerçekleştirilebilecek.