AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Start-up'ların kaçınması gereken 5 harcama

Start-up’ları başarısızlığa taşıyan en önemli sebep maddi kaynağın tüketilmesi. Bu yüzden parayı doğru şeylere yatırmak ve gereksiz harcamaları kısmak hayati önem taşıyor. Uzmanlar girişimcilere önceliklerini doğru belirlemeleri ve listede yer alan konulardaki harcamaları minumun seviyeye indirmelerini öneriyor. İşte yolun başındayken para harcamaktan kaçınılması gereken 5 şey:

  • Ofis

 

Güzel bir ofise sahip olmak çoğu girişimci için önemli ancak ilk aşamada nerede çalıştığınıza değil ne üzerine çalıştığınıza odaklanmalısınız. Zaten kısıtlı olan para kaynağını buna yatırmak hiçte akıllıca olmayacaktır.

  • Web-site

Web-sitesi işiniz için çok önemli olabilir ama bu siteyi ucuz yolla kendiniz yapmanızda mümkün.  Squarespace veya Shopify gibi siteler üzerinden ekonomik şekilde bu sorununuzu çözebilir ve boş yere harcama yapmaktan kaçınabilirsiniz.

  • Pazarlama ve reklam

 

Reklam için acele etmeyin. Ürünün hazır olduğuna emin olmadan bu tarz işler yapan kurumlara para akıtmaya başlamamalısınız. İlk aşamada farklı pazarlama kanalları üzerinden küçük gruplarla market araştırmaları yapabilir ve sonrasında hedef kitleniz doğrultusunda reklam giderlerinizi sağlıklı şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

  • Seyahat

 

Yatırımcılarla buluşmak gibi sebeplerle seyahat etmekten kaçının. Web-cam üzerinden de kolaylıkla görüşmelerinizi yapabilir ve yol masraflarını ayırdığınız bütçeyi kısabilirsiniz. Şart olmadığı sürece seyahat etmekten kaçınmalısınız. Ulaşım masrafları alacağınız paranın yanında çok ufak gözükebilir ancak dikkat edilmediğinde bütçede yaratacağı açık tahmin ettiğinizden fazla olacaktır.

 

  • Takım ruhu yaratmak

 

Çalışanlarınızı işinizin başarılı olması için çok önemli olabilir. Ancak takım ruhunun oluşması için illaki lüks yemeklere veya hediyelere ihtiyacınız yok. Bunun yerine daha ekonomik alternatifler düşünmeniz de fayda var. Takım olarak yapılacak aktivitelerin iyi geçmesi için çok para harcanması gerekmez. Belki arada bu tarz jestler yapılmalı ama dozunu iyi ayarlamanız gerekiyor.