AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Start-up'ların süpriz cennetleri

Başarılı bir startup kurabilmek için kaynakların zengin olduğu bir ekosistem ve yolu göstermesi için daha önce o şehirde başarılı olmuş birkaç start-up oldukça faydalı olabiliyor. Dünyanın dört bir ucundan 7 şehir start-up'lar için en uygun ortamları sağlıyor.

1) Stockholm, İsveç
Royal Institute of Technology gibi okullar sayesinde, Stockholm'daki iş gücünün yüzde 20'sinin teknoloji girişimleri oluşturuyor.
Örnek: Spotify, SoundCloud, Skype

2) Arjantin, Buenos Aires
Latin Amerika'nın en iyi mühendislik okulları burada yer alıyor. En önemlisi teknoloji vergileri oldukça düşük.
Örnek: Mervadolibre, Zupcat

3) Kenya, Nairobi
Nairobi'de internet altyapısı ve mobil ağ sistemi çok gelişmiş. Ayrıca mobil bankacılık sistemleri de hızla ilerliyor. Bu açıdan Kenya süpriz bir isim olarak karşımıza çıkıyor.
Örnek: M-Farm

4) Brezilya, Sau Paulo
Redpoint Ventures gibi dünyanın önde gelen Silikon Vadisi şirketlerinin yerel yatırımlarını sürekli artırdığı Sau Paulo'da, startuplar için uygun ekosistemi yaratıyor.
Örnek: EasyTaxi, Dafiti

5) Hindistan, Bangalore
Bangalore'de cep telefonu kullanımı oldukça yaygın. Bu yüzden Silikon Vadisi şehre 2.3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.
Örnek: Flipkarti, FreshMenu

6) İzlanda, Reykjavik
Sadece 200 bin kişinin yaşadığı bu şehir Bru Venture Capital, Inovation Iceland ve Startup Reykjavik gibi dev yatırımcıların evi.
Örnek: Audur Capital, Modio

7) Kanada, Montreal
Vergi politikaları, düşük kiralar ve güçlü video oyunu endüstrisi sayesinde Montreal startup'ların gözde şehirleri arasında yer alıyor.
Örnek: PasswordBox