ARGE 250


98 firma Türk kozmetik sektörünü Dubai’de temsil etti

Turkishtime Dergi

Kişisel bakımın her geçen gün daha önem kazandığı günümüzde kozmetik sektörü de hızla büyüyor. Her yıl yaklaşık yüzde 10 büyüyen sektör, mevcut pazarlardaki payını artırırken yeni pazarlara da ürünlerini sunmayı hedefliyor. Kozmetik sektörünün ihracatını artırmak için yoğun çalışmalar yürüten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Dubai’de gerçekleşen Beautyworld Middle East Fuarı’na milli katılım organizasyonu düzenledi. 80’i milli katılımla olmak üzere toplam 98 firma Türk kozmetik sektörünü Dubai’de temsil etti.

Son yıllarda gerçekleştirdikleri atakla uluslararası pazar payını ve algısını artıran Türk kozmetik sektörü temsilcileri de bu önemli organizasyonda yerini aldı. Parfümden makyaj ve cilt bakım ürünlerine, saç şekillendiricilerden ıslak mendillere, ağız ve diş sağlığı ürünlerinden deodorantlara kadar geniş ürün yelpazeleri ile fuara katılan Türk kozmetik firmaları ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

Türk kozmetik sektörü trendleri yakından takip eden gelişime açık yapısı ile kimya sanayinin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri konumunda. Kozmetik sektörünün dünyadaki büyüklüğü 300 milyar Euro seviyesinde. Türkiye’de sektörün iç pazar büyüklüğü yaklaşık 3 milyar Euro civarında. Kozmetik kriz dönemlerinde bile büyümesini sürdüren sektörler arasında yer alıyor. Dinamik ve yeniliklere hızlı uyum sağlayabilen yapısının yanında esnek üretim yapısıyla da dikkat çekiyor. Tüm bu özellikleri ile sektörün son yıllarda hızlı bir büyüme ivmesine sahip olduğu görülüyor. Kozmetik ihracatımız son 10 yılda yüzde 170 artarken, sektör firmaları 190’ın üzerinde ülkeye ihracat yapar duruma geldi. Türk kozmetik sektörü hem iç pazarda hem de dış pazarlarda kalitesi ve uygun fiyatları ile dünya markaları ile rekabet edebiliyor.

Sektör, 2016 yılında 1,05 milyar dolar kozmetik ihracatı gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl en fazla kozmetik ihracatı yapılan ülkeler; Irak, İran, Birleşik Krallık, Rusya, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve Romanya oldu. Küresel pazardaki payı giderek büyüyen sektör firmalarının ürettiği sabun, saç bakım ürünleri, ıslak mendil gibi ürün grupları dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Renkli kozmetikler denilen makyaj ürünlerinde de firmaların ürün çeşitliliği, ihracatları ve marka yatırımları artış gösteriyor. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden sektör firmaları markalaşma konusunda hızla yol alıyor.