ARGE 250


Mimarinin avangardı Türkiye’de

Ersin Kaplan

Sıhhi tesisat sektörünün lideri Geberit, sürdürülebilirlik kapsamında Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ile gerçekleştirdiği etkinliklere devam ediyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan “Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri #4” etkinliğinin konuğu farklı disiplinlerdeki çalışmalarıyla dikkat çeken, dünyaca ünlü fütürist mimar Mark Foster Gage...

Tasarımı; teknoloji ve malzeme inovasyonuyla yeniden tanımlayan ünlü mimar-yazar ve Prof. Mark Foster Gage, mimari ve tasarım denklemini sıra dışı biçimde biyoloji, moda ve müzik gibi farklı disiplinlerle birleştiriyor. Gage, tüm dünyada yankı uyandıran Khaleesi kod adıyla da bilinen West 57th Street Tower projesiyle son zamanlarda adından sıkça söz ettirdi. Geberit’in bu yıl belirlediği 'her yerde’ mottosu paralelinde etkinlikte ise mimari ve tasarım uygulamalarının geleceğini ve bu tür uygulamaların üreteceği devrim niteliğindeki buluşları anlatacak.

Fiziksel etkileşimi, sanal gerçekliği, robot bilimi, üç boyutlu projeler ve Intel Corporation, Lady Gaga, Google, Diesel, H&M, Samsung ve Vice Media gibi dünyaca ünlü markalara proje üreten Mark Foster Gage, mimarlığı her alanda uygulayan sıra dışı bir isim.