ARGE 250


Singapur'da 'tarihi imza'

Turkishtime Dergi

Yakın tarihin en sıradışı ve merak edilen zirvesi gerçekleşti. ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, Singapur'daki ilk kez bir araya geldi. İki lider kapsamlı bir tarihi anlaşmaya imza attı.

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Singapur'un Sentosa Adası'ndaki Capella Otel'de düzenlenen tarihi zirve uzlaşmayla sona erdi. Zirvenin sonunda Trump ile Kim, henüz içeriği açıklanmayan bir belge imzaladı. Trump, imzaların atılmasından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada belgeyi "oldukça kapsamlı" olarak niteledi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un yaklaşık 40 dakika baş başa görüştü. Tarihte ilk kez bir Kuzey Kore Lideri, ABD Başkanı ile bir araya geldi. Görüşme öncesinde ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, zirvenin yapıldığı Singapur'un Sentosa Adası'ndaki Capella Otel'de kameralar karşısında el sıkıştı.

ABD Başkanı Trump, tarihi zirvede yaptığı baş başa görüşmesini, "Zirve çok çok iyi gidiyor; (iki ülke arasındaki) ilişki harika" sözleriyle nitelendirdi. Kim ve Trump kameraların karşısına geçerek anlaşma imzaladılar. Trump anlaşmayı imzalarken, "Büyük bir sorunu çözeceğiz bunu bütün dünya için yapacağız" dedi.

Trump -Kim zirvesinin en önemli gündem maddesi, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması. ABD tarafı, Kuzey Kore'nin nükleer silah programını sona erdirmesini talep ediyor.