ARGE 250


Sinpaş'tan “Markalar Nasıl Büyür?” kitabı

Ersin Kaplan

Sinpaş GYO iş dünyasına yönelik yayımladığı kitaplara bir yenisini daha ekledi. Pazarlama dünyasının duayeni olarak tanınan Güney Avustralya Üniversitesi Profesörü Byron Sharp tarafından kaleme alınan ‘Markalar Nasıl Büyür?’ kitabı, yöneticilere ezber bozan yeni stratejiler geliştirmeleri için öneriler sunuyor. Kitap özellikle, pazarlama yöneticilerinin içinde bulundukları kısır döngüyü kırmaları için rehber olma niteliği taşıyor.

Gayrimenkul sektöründe 41. yılını kutlayan Sinpaş GYO, iş dünyasının ihtiyaçlarına yönelik çözüm üreten kitaplarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Önceki yıllarda; Howard Gardner’ın ‘Geleceği İnşa Edecek 5 Zihin’, Daniel Gilbert’in ‘Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler’, Philip Delves Broughton’un ‘Harvard Business School’da Size Ne Öğretirler?’, Philip Kotler’ın ‘Pazarlama 3.0’, Ruth Spellman’ın ‘Yeni Liderlik’ ve Rita Gunther McGrath’in ‘Rekabet Avantajının Sonu’, İtamar Simonsan ve Emanuel Rosen’in kaleme aldığı ‘’Yeni Tüketici’’ kitaplarını Türkçeye kazandıran Sinpaş GYO, bu yıl 9. Kitabı olarak Dr.Byron Sharp’ın ‘Markalar Nasıl Büyür?’ kitabını iş dünyasıyla buluşturuyor.

Pazarlama duayeni Profesör Dr. Sharp, kitabında pazarlama alanında sınırların dışına çıkan bir yaklaşıma odaklanıyor. Bunun sebebi ise; ‘Markalar Nasıl Büyür?’ün pazarlama stratejilerini ve uygulamalarını bilimsel kurallarla açıklayan ilk yayın olması. Satın alma davranışları ve marka büyümesine odaklanan kitap, klasikleşmiş pazarlama kitaplarının aksine gerçek verilere dayanıyor. Kendi dilinde Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından basılan kitap, masa başında oluşturulan teorileri veya tek bir vaka incelemesinden alınan sonuçları değil onlarca ülkedeki yüzlerce ürüne dair bilgileri temel alıyor. ‘Markalar Nasıl Büyür?’ bu anlamda bir ilk.

Profesör Byron Sharp kimdir?

South Australia Üniversitesi Pazarlama Bölümü Profesörü olan Byron Sharp, 1995’ten bu yana Ehrenberg-Bass Pazarlama Enstitüsü Başkanlığını da yürütüyor. Araştırmaya ve kuramsal bilgiye gösterdiği önemi anlatmak için kendisini “eski moda bir araştırmacı” olarak tanımlayan Profesör Sharp, buna karşın pazarlama alanında yenilikçi çalışmalara imza atıyor. Makaleleri sayısız bilimsel dergide yayımlanan, beş farklı bilimsel derginin editoryal kadrosunda yer alan Sharp’ın uzmanlık alanları arasında marka konumlandırma, tüketici davranışları, pazarlama ölçütleri, reklam ve medya sayılabilir.

Yayımlandıktan sonra tüm dünyada ilgiyle karşılanan ‘Markalar Nasıl Büyür?’ eleştirmenler, akademisyenler ve özellikle iş dünyasındaki okurlardan övgü dolu sözler aldı. İşte bunlardan bazıları:

Pazarlamacılar laf kalabalığını geride bırakıp bu kitabı okumalı... aksi halde umutsuz bir şekilde geride kalacaklar.” - Joseph Tripodi, Coca Cola Company Pazarlama Müdürü

Bu kitabı almak için yürümeyin, koşun” –Herb Sorenson, TNS

Gerçekten insanı düşünmeye zorlayan bir kitap.” –Timothy Keiningham, IPSOS Loyalty

Büyümenin kurallarını büyük bir titizlikle ortaya çıkaran ve açıklayan bilimsel bir yolculuk.” –Bruce McColl, Mars Incorporated Pazarlama Müdürü