AR-GE 250


Turkishtime, sanayinin taşınmasını masaya yatırıyor... PAGDER & Aslan OSB Başkanı: “Sanayi yükü İstanbul’un omuzlarına ağır geliyor”

Turkishtime Dergi

 

 

 

Hükümet’in çıkardığı Üretim Reformu Paketi kapsamında şehir merkezlerindeki sanayi bölgelerinin şehir dışına taşınması öngörülüyor. Sanayinin İstanbul’dan Trakya’ya taşınmasına son örneklerinden biri, Kırklareli’nin Vize ilçesinde kurulan plastik sektörü ihtisas organize sanayi bölgesi PAGDER & Aslan OSB. Sorularımızı yanıtlayan Yönetim Kurulu Başkanı Fidan Aslan Eroğlu, “Sanayinin yükü artık İstanbul’un omuzlarına ağır geliyor” diyor. Eroğlu, Vize’yi neden tercih ettikleriyle ilgili soruyu, “Yeni teşvik sisteminde Doğu ve Güneydoğu’ya yatırımlarda teşvikler verilmesine rağmen yatırımcı o kadar uzağa gitmeyi göze alamıyor. Vize İstanbul'a ve Avrupa’ya da yakın bir noktada” diyerek yanıtlıyor…

 

 

OSB hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz? Plastikçiler neden İstanbul'dan taşınıyor?

Sanayinin İstanbul dışına taşınması uzun zamandır gündemde olan bir konuydu ve Üretim Reform Paketi ile birlikte bu konuda çok ciddi bir adım atılmış oldu. İstanbul, Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı bir şehir ancak sanayinin yükü artık İstanbul’un omuzlarına ağır geliyor. Bu açıdan planlamaların doğru yapılması kaydıyla doğru bir strateji olduğu inancındayız.

PAGDER&ASLAN Plastik İhtisas OSB Kırklareli’nin Vize İlçesi’nde yer alıyor. Özel sektör, STK işbirliğinin ilk ve tek örneği olan Organize Sanayi Bölgesi, sanayicilerimizin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda konumlanmış durumda. Hem İstanbul’a hem de Avrupa’ya yakınlığı ile lojistik üstünlüğü bulunan Vize; havalimanı, otoyol ve demiryoluna ulaşım kolaylığı ile de yatırımcılar açısından önemli. İstanbul’a böylesine yakın noktalarda uygun maliyetlerle yatırım yapma avantajı yok. Vize bu anlamda oldukça cazip bir bölge olarak dikkat çekiyor.

İş ortaklarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda yatırım maliyetlerini çıkardık ve Vize’nin avantajlı oluşu bizi bu bölgeye yönlendirdi. Sanayi olarak yapılanacağımız bölgelerde istihdamla ilgili sorun yaşamak istemedik. Vize ve civarında sanayi yapılaşması yok, en önemlisi de 60 bin nüfusa sahip. Dolayısıyla yatırımcımız istihdam noktasında bir sıkıntı yaşamayacak. Zaten iş ortaklarımız en çok istihdam ve yatırım maliyetleri noktasında hassas davranıyor. Sanayinin İstanbul dışına taşınması noktasında Vize’nin İstanbul’a yakınlığı en önemli avantajlarımızdan biri… Yeni teşvik sisteminde Doğu ve Güneydoğu’ya yatırımlarda teşvikler verilmesine rağmen yatırımcı o kadar uzağa gitmeyi göze alamıyor. Vize İstanbul'a ve Avrupa’ya da yakın bir noktada.

Sanayicilerimiz bölge teşviklerine ek olarak ihtisas OSB olmanın artısıyla yüzde 40’a varan yatırım teşviki, diğer bir deyişle neredeyse bedelsiz arsa tahsisi imkanından yararlanacak. Ayrıca plastik sektörü enerji yoğun bir sektör olduğundan PAOSB’de yer alacak sanayicilere, İstanbul içinde ve civar birçok OSB’deki sanayicilere kıyasla direkt iletime bağlanmak suretiyle yüzde 30 ucuz enerji tedariki sağlama imkanına sahibiz. Bu da üretim maliyetlerini aşağıya çekecek bir faktör olarak yatırımcılarımızın elini güçlendirecek.

Sanayinin İstanbul dışına taşınmasında fabrika ve altyapının taşınması kadar önemli bir konu da istihdam… Gittiğiniz bölgede ihtiyacınız olan nitelikli elemana ulaşabilecek misiniz, beyaz yaka çalışanlarınız taşınmaya nasıl bakacak? Bunlar sanayicinin çözüm bulması gereken sorunlar. Özellikle beyaz yaka sosyal imkanlar ve çocuklarının iyi bir eğitim alabilecekleri yerleri tercih ediyor.

Sanayinin İstanbul dışına taşınması stratejisinde nitelikli işgününün de taşınmasının önü açılmalı diye düşünüyoruz. Bu konuda yatırımcıların teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerekiyor.

İstihdam noktasında plastik sektörünün en büyük sorunlarından birini de oluşturan nitelikli eleman sıkıntısının çözümüne katkı sağlamak için PAOSB içinde bir Meslek Lisesi de kuracağız.

 

Trakya’da üretim yapmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Öncelikle en büyük avantaj İstanbul’a ve Avrupa’ya yakınlığı. Özellikle ihracatçı firmalar açısından bakarsak lojistik anlamda maliyetleri düşüren ve işleri kolaylaştıran bir faktör. Trakya’nın yetişmiş, nitelikli işgücü de istihdam bakımından büyük bir kolaylık sağlıyor.

 

Röportajın tamamı ve sanayinin İstanbul'dan taşınmasıyla ilgili dosya, Turkishtime’ın Ekim sayısında yer alacak…