AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


16 ilde ihracat destek ofisi kuruluyor

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İhracat Destek Ofisleri İşbirliği Protokolü'nü imzaladı. İlk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsayla ihracat destek ofisleri kurulacak.

Bakan Pekcan, daha sonra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile İhracat Destek Ofisleri İşbirliği Protokolü'nü imzaladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan törende yaptığı konuşmada TOBB desteğiyle çok önemli bir adım attıklarını ve odalar bünyesinde kurulacak ihracat destek ofisleri projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

İhracatı KOBİ'lerden başlayarak tüm iş dünyasına yaymayı hedeflediklerini kaydeden Pekcan, bnuna bir anlamda "ihracat seferberliği" dediklerini ve iş dünyasının tüm aktörlerini de bu seferberlikte görmeyi arzu ettiklerini ifade etti. İhracatı artırmanın yolunun iş dünyasının doğru ve hızlı bilgiye ulaşabilmesinden geçtiğini belirten Bakan Pekcan, şöyle konuştu: "Bakanlık olarak, bütün bu çalışmalarımızı yereldeki paydaşlarımızla birlikte icra etmek amacıyla bugün TOBB desteğiyle çok önemli bir adım atıyoruz, ticaret ve sanayi odalarımız bünyesinde kurulacak ihracat destek ofisleri projemiz. Artık siz TOBB temsilcileri Bakanlığımızın birer mesai arkadaşı oluyorsunuz. Sayenizde, KOBİ'lerimizden başlayarak tüm ihracatçılarımız uluslararası standartlarda bilgi ve donanıma sahip olacaklar. İhracat destek ofisleri, Bakanlığımız ile sürekli iletişim içinde olacak. Bakanlığımızın uzman kadrolarının bilgi ve donanımları en etkin ve hızlı bir şekilde bu ofisler sayesinde tüm Anadolu'ya yayılacak. İlk aşamada 16 ilde, 25 oda ve borsamızla ihracat destek ofisleri kuruyoruz."