ARGE 250


Alman devleri, Türk ürünlerini almak için İzmir’de buluştu

Turkishtime Dergi

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Avrupa Birliği’nin dev ekonomisi Almanya’ya ihracatımızı arttırmak için Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde, “Türk-Alman Ekonomi Günü” düzenledi.

“Türk-Alman Ekonomi Günü”ne Siemens, Hugo Boss ve Bosch gibi dünya devlerinin aralarında yer aldığı 27 Alman firması katılırken, 50 Türk ihracat firması Türkiye’nin Almanya’ya ihracatını arttırmak için yüzlerce ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Avrupa'nın en büyük ülkelerinden biri olan Almanya'nın Türkiye'nin önemli bir stratejik ortağı olduğunu belirterek: "Amerika, Japonya ve Almanya bildiğiniz gibi dünyanın en büyük sanayi devi ülkeler. Ayrıca yaklaşık 82 milyonluk nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en önemli pazarı konumunda yer alıyor" dedi.

Almanya’nın önceki yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da Türkiye ve Ege Bölgesi’nin ihracatında lider konumunu koruduğu bilgisini paylaşan Ünlütürk, Almanya’nın Türkiye’nin ithalatında ise Çin’in ardından ikinci sırayı aldığını söyledi. Ünlütürk, “2016 yılı verilerine göre ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 4,4 artarak 14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ege İhracatçı Birlikleri’nden 2016 yılında Almanya’ya gerçekleştirilen ihracat 1 milyar 272 milyon dolara ulaştı. Ülkeye olan ihracatımızın yüzde 90’i ağırlıklı olarak sanayi mamüllerinden oluşurken yüzde 10 oranında tarım ve gıda ürünleri ihracatı gerçekleştirildi.

Ege Bölgesi’nden Almanya’ya yapılan ihracatta Hazırgiyim ve Konfeksiyon, Demir-Çelik, Taşıt Araçları ve Yan Sanayi, Kuru Meyve, Meyve Sebze Mamulleri, Elektrik-Elektronik, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Kimyevi Maddeler, Yaş Meyve Sebze ve İklimlendirme sektörleri öne çıktı" ifadelerini kullandı.

Ege İhracatçı Birlikleri olarak Almanya ile katma değeri yüksek ürünlerin ihracı konusunda işbirliği yapmak istediklerini belirten Ünlütürk: "Oldukça geniş yatırım olanaklarına sahip İzmir ve Ege Bölgesi’ne daha çok dikkat kesilmenizi diliyorum. Ürünlerimizin ülkede daha iyi pazarlanabilmesi ve tanıtılabilmesi için pek çok proje ve çalışma gerçekleştiriyor, fuarcılıkta da dünya lideri olan Almanya’da Türk firmalar olarak birçok fuara iştirak ediyoruz" dedi.