ARGE 250


Antalya Limanı'ndan Uzakdoğu'ya aktarmasız seferler başladı

Turkishtime Dergi

Port Akdeniz, Uzakdoğu'ya doğrudan, aktarmasız seferler başlatarak ihracatçılara maliyetlerin düşürülmesine ve kazan kazanılmasına yönelik avantajlar sunuyor.

CMA&CGM Shipping Company’nin Antalya Limanı’ndan ilk doğrudan Uzakdoğu seferini gerçekleştirecek Cape Mayor isimli konteyner gemisi, 01 Mayıs 2017 tarihinde Antalya Limanı’na yanaştı.

Antalya ve bölgesinin en önemli ihracat kapılarından Port Akdeniz – Antalya Limanı, Türkiye mermer ve doğaltaş ihracatının da en fazla yapıldığı liman olma özelliğini taşıyor. Limandan gerçekleştirilen ihracatın büyük bir bölümü ise başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine yapılıyor. Kısa süre önce gerçekleştirdiği liman sahasının tamamının betonlanması ve ekipman alımları ile tüm alt yapı yatırımlarını tamamlayarak 2017 yüksek sezonuna hazırlanan Antalya Limanı, 1 Mayıs itibari ile mermer ve doğaltaş ihracatına yönelik “Liman geçici gümrüklü sahasına 14 gün süreyle ücretsiz yük alınması ile ilgili uygulama” hizmeti ile de maliyet ve zaman konusunda avantajlar sunuyor.

Antalya Limanı’ndan Uzakdoğu’ya aktarmasız ve direkt düzenli seferlere başlamasının önemine değinen Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert, “Limanımızda gerçekleştirdiğimiz alt yapı yatırımları ile 2017 yüksek sezonuna hazırlıklarımızı tamamlayarak girdik. Ayrıca ticari limanımızda gerçekleştirilen ihracatın büyük bir bölümünü oluşturan mermer ve doğaltaş için de özel bir avantaj sunmaya başladık. Liman geçici gümrüklü sahasına mermer ve doğaltaşta 14 gün süreyle ücretsiz depolama imkanı sunuyoruz. Mermer ve doğaltaş ihracatçısının hem maliyet yükünü hafifleten, hem de kazandırdığı zamanla daha efektif operasyon imkanı tanıyan sunduğumuz bu avantajla birlikte Antalya Limanı’ndan Uzakdoğu’ya aktarmasız doğrudan seferlerin başlaması, çok önemli ve birbirlerini tamamlayan bir fırsat yaratıyor. Uzakdoğu’ya başlatılan bu düzenli seferlerin, başta mermer ve doğaltaş olmak üzere bölgeden gerçekleştirilen ihracata katkı sağlayarak ivme kazandıracağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.