ARGE 250


Baymak'ın yeni hedefi Doğu Avrupa ve Avrasya

Turkishtime Dergi

2 yıl önce Çin’e kombi satmaya başlayan ilk Türk firması olan Baymak daha sonra Avrupa'ya ihracata başladı. CEO Ender Çolak, hedef pazarları arasında Doğu Avrupa ve Balkan ülkeleri ile Avrasya'nın önemli yer tuttuğunu söylüyor.

 

Kombi devi Baymak, 70’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. İhracatı 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 20 oranlarında büyüdü. Şirketin cirosunun yüzde 14’e yakın bir kısmı ihracattan geliyor. Şirket özellikle Çin pazarında hızlı büyüyor. Baymak, yaklaşık 2 yıl önce Çin’e kombi satmaya başlayan ilk Türk firması oldu. Şirket, 2015’den bu yana Avrupa Birliği’nin standartlarına uygun yoğuşmalı kombi ürettiği için Çin’in ardından Almanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan’a da kombi satmaya başladı. Baymak CEO’su Ender Çolak, hedef pazarları arasında Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin önemli yer tuttuğunu söylüyor. Diğer yandan Özbekistan ve Türkmenistan, Kırgızistan gibi ülkelerin yer aldığı Avrasya pazarı da önemli büyüme ve yeni fırsatlar sunuyor. Çolak, bu nedenle bu pazarları da hedefleri arasında saydıklarını kaydediyor. Öbür yandan Baymak’ın ihracatında BDR Thermea’nın da güçlü olduğu Latin Amerika ve Uzakdoğu’da özellikle güneş kollektörü pazarında ciddi bir potansiyel taşıyor.

Baymak, 2018'de ihracatını geçen yıl gibi, yani yüzde 20'ler seviyesinde artırmayı planlıyor. Bununla birlikte Çolak, Baymak’ın ihracattaki hedefinin artık rakamlarının ötesinde, bir Türk markası olarak, dünyaya açma vizyonuna açılmak olduğunu belirtiyor ve "Hedefimiz Baymak markasının dünya pazarında ısıtma sektöründe ilk 10 marka arasında yerini almasını sağlamak" diyor. Baymak, bu hedefe dönük olarak,  Tuzla, Tepeören tesislerinde üretilecek ve tüm dünyaya yine Baymak markası ile ihraç edilecek yeni bir ürün üzerinde çalışıyoruz. Şirket, 2019’da bu ürünle tüm dünyada var olmayı planlıyor. Bunun için bağlı olduğu BDR Thermea grubunun gerek Ar-Ge gerekse strateji anlamında desteğini alıyor.