ARGE 250


Nihat Zeybekci: Mayıs ayında ihracat %15 artacak

Turkishtime Dergi

İhracatçı Eğilim Araştırması 2017 1. Çeyrek Gerçekleşme ve 2. Çeyrek Beklentilerini açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Araştırma, firmaların 1. çeyrekte 44 bine yakın yeni istihdam yarattığına işaret ediyor. Yılın ilk yarısında 100 bin rakamını aşacağımıza inanıyoruz” dedi. Büyükekşi, haziran sonu dolar kuru öngörüsünün 3,72 olduğunu söyledi.

Toplantıya katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: “Mayıs ayında ihracat artışı yüzde 15’e yakın bir oranla gerçekleşecek. 3 yıl aradan sonra ihracatın büyümeye net katkısı olacak. 1. çeyrek büyümesinde 1,5 puan payı olacak” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İhracatçı Eğilim Araştırması 2017 1. Çeyrek Gerçekleşme ve 2. Çeyrek Beklentilerini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katıldığı basın toplantısıyla açıkladı. Araştırma sonuçlarını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Araştırmamıza katılan firmalardan elde ettiğimiz verilere göre yaptığımız hesaplamalar, 1.çeyrekte %2 civarında bir istihdam artışı gösteriyor. Bu da ilk çeyrekte ihracatçılarımızın 44 bine yakın yeni istihdam yarattıklarına işaret ediyor” diye konuştu. Araştırmaya katılan firmaların yarıya yakınının 2. çeyrekte istihdamlarını daha da artıracaklarının söylenebileceğini ifade eden Büyükekşi, “Dolayısıyla 44 bin rakamı daha da yukarı çıkacak. Yılın ilk yarısında 100 bin rakamını aşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Firmalara neden istihdamlarını daha da fazla artıramadıklarının sorulduğunu aktaran Büyükekşi: “En önemli sorun olarak kalifiye personel bulma sorunu karşımıza çıkıyor. Meslek liselerinde ve üniversitelerde alınan eğitim kalitesinin artırılması, istihdamı da doğrudan etkileyecek etmenler olarak karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.