AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


CEO'nun ağzından Vestel'in yeni ihracat stratejisi

Barış Soydan

 

Turkishtime özel röportaj

Her yıl Avrupa’ya milyonlarca televizyon satan Vestel, elektronik sektöründe 17 yıldır ihracat şampiyonu... 2013'te olduğu gibi 2014'te de Türkiye'nin ilk 1000 İhracatçısı arasında 4. sıraya yerleşen şirket , 151 ülkeye ihracat yapıyor. Türkiye TV ihracatının yaklaşık yüzde 90'ını, beyaz eşya ihracatının ise yaklaşık yüzde 30'unu gerçekleştiriyor. 2014 sonu itibariyle ihracatta, elektronikteki şampiyonluğu 17. yılında da devam eden şirket, 151 ülkeye ihracat yapan şirket, 2014 yılında 2 milyar 419 milyon dolarlık ihracat yaptı. Vestel’in akıllı telefonu Venus’le yerli üretimdeki iddiası gözler önüne seriliyor. Bu doğrultuda yerli cep telefonu üretimi Vestel'in ana faaliyetlerinden biri haline gelmeye başladı. Bu doğrultuda bünyesindeki yeni markalarla hem iç pazar hem de dış pazarlarda etkinliğini artırmaya devam ediyor. Vestel İcra Kurul Başkanı Turan Erdoğan markanın ihracattaki başarı sırrıyla ilgili şöyle konuşuyor: “Vestel olarak kendimize güveniyor, çok çalışıyor, yatırım yapıyor ve “Yapılamaz” denileni başarıyoruz.”

 

Türkiye TV ihracatının yaklaşık yüzde 90'ını, beyaz eşya ihracatının ise yaklaşık yüzde 30'unu gerçekleştirerek hem Türkiye'yi hem de dünyayı en son teknolojilerle buluşturuyorsunuz. Yurt dışı pazarlarda ciddi bir etkinliğiniz söz konusu. Dünya pazarlarındaki bu etkinliği nasıl sağladınız?

Biz Türkiye’yi Vestellendirmek için çalışıyoruz. Vestellendirmek, bizim için tüketicilerimize dünyanın en son teknolojilerini erişilebilir fiyatlarla sunmak. En önemlisi de bu teknolojiyi Türkiye’de Vestel City’de Türk mühendislerle, tasarımcılarla üretmek. Vestel, geleneksel kültürde yaygın olan “icat çıkarma” sözünün yarattığı psikolojik bariyeri aşıyor. Vestel olarak bugün tüm Türkiye’nin gururu olacak en son teknolojiyi üretiyoruz. Teknolojimizi sadece iç pazarda tüketiciyle buluşturmakla kalmıyor, dünyaya satıyoruz. Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri kompleksi, İngiltere ya da Almanya’da değil Türkiye’de Manisa’da bulunan Vestel City’dir. Teknoloji üretimini Türkiye’ye yakıştıramayanlara inat yerli akıllı telefonlar, tabletler, 4K televizyonlar, rekortmen beyaz eşyalar üretiyoruz.

 

Dünya pazarlarındaki bu başarınızın arkasında hangi stratejiler yer alıyor?

Vestel olarak kendimize güveniyor, çok çalışıyor, yatırım yapıyor ve “Yapılamaz” denileni başarıyoruz. Bu ülkede teknoloji üretilemez diyenlere kulak asmadan televizyondan tablet ve akıllı telefona, çamaşır makinesinden bulaşık makinesine, buzdolabından klimaya dünyanın en son teknolojilerini ürettik. Kısacası biz, hiçbir zaman araştırmaktan, çalışmaktan, özveri göstermekten vazgeçmedik, “Evet, yapabiliriz” dedik. Ve yapabildiğimizi tüm dünyaya gösterdik.

 

Elektronik sektöründe 17 yıldır ihracat şampiyonluğunu koruyorsunuz. Üretiminizin ne kadarı ihracata yönelik?

2014 sonu itibariyle ihracatta, elektronikteki şampiyonluğumuz 17. yılında da devam etti. Beyaz eşyada da ihracatımız arttı. A markalı üreticilerle yaptığımız anlaşmalara da yenilerini ekledik. Vestel’de, ihracatta iki basamaklı büyüme hedefimiz devam ediyor. Yurt içi pazara verdiğimiz ağırlığı bu yıl artırmayı sürdüreceğiz ve büyüme ivmemizi devam ettireceğiz. 2014’te aldığımız aksiyonların etkilerini 2015’te daha net olarak görebileceğimizi ümit ediyorum.

 

 Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Vestel olarak son dönemde ihracat haritamızdaki ülkelerin sayısını 151’e çıkardık. Vestel’in hem TV hem de beyaz eşya pazarları arasında Avrupa, en büyük paya sahip.

 

Vestel'in ürettiği akıllı telefon Venüs'e yurt dışından gelen talep nasıl? Gelecek dönemde bu konuyla ilgili nasıl bir strateji geliştirmeyi hedefliyorsunuz?

Vestel’in akıllı telefonu Venus’le yerli üretimdeki iddiamızı da ortaya koyuyoruz. Manisa’daki üretim üssümüz Vestel City’de Türk mühendisler tarafından hayata geçirilen yerli tasarım ve üretim eseri Venus ile hem yerli üretim sayesinde yabancı markalı telefon ithalatını azaltarak cari açığın küçülmesine katkıda bulunmayı hem de akıllı telefon ihracatıyla birlikte ülkenin ihracat kapasitesini artırma yönünde önemli bir adım attık. Akıllı telefonumuz Venus dünyada rekabet edebilecek tasarıma ve teknoloji donanımına sahip bir ürün. Satış hedeflerimiz de Venus’un bu özelliklerinden ve piyasa koşullarından yola çıkarak belirledik. Şu an geldiğimiz noktadan memnunuz. 2015 yılında piyasaya sunacağımız Venus’un yeni modelleriyle akıllı telefondaki iddiamızı daha da güçlendireceğiz.

 

Yurt dışında hangi pazarlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

Vestel’in faaliyet gösterdiği beyaz eşya pazarında buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima; elektronik pazarında akıllı telefon, televizyon, tablet, dijital alıcılar; aydınlatma kategorisinde ise LED aydınlatma ürünleri bulunuyor.

 

Önümüzdeki dönemde yeni pazar arayışları söz konusu olacak mı? Planlarınız neler?

2015 yılı içerisinde akıllı telefonumuz Venus’un piyasaya çıkan her yeni modelinin bir öncekinin tasarım, teknoloji ve içerik olarak kat kat aşmasını planlıyoruz. En son teknolojiye sahip yeni Venus akıllı telefonların mobil dünyada başarı grafiğimizi yükselterek yerimizi sağlamlaştırmasını hedefliyoruz. Vestel, mobil teknoloji alanındaki çalışmalarına devam ederken televizyon teknolojisini de her geçen gün geliştiriyor. Bunun bir adımı olarak Türkiye’nin ilk, dünyanın sayılı sayıdaki 4K yayıncılık projesi Vestel, TRT ve Türksat işbirliğiyle hayata geçirildi. Proje kapsamında Türkiye ilk kez hibrit yayıncılıkla buluşuyor. Ar-Ge ve yerli teknoloji üretimindeki gücüyle projeye dahil olan Vestel, 4K yayıncılıkla uyumlu Ultra HD 4K televizyon modellerinin yanı sıra ilk kez bu proje için 4K setüstü kutu üretti. Gelecek 2 yıl içinde izleyicilerin en az yüzde 30’unun 4K yayınla uyumlu televizyonlar kullanmaya başlaması bekleniyor. Vestel, TRT ile işbirliği kapsamında 4K ve hibrit yayıncılığın yanı sıra görme engelli seyircilere yönelik Sesli Betimleme, işitme engelli seyircilere yönelik ‘Görüntülü Betimleme’ projelerini de hayata geçirecek. Akıllı ev teknolojileri de önümüzdeki dönemde Vestel’in ana faaliyet konularından biri olacak. Vestel’in akıllı makineler alanındaki hazır ürün gamında cep telefonundan elektronik ve beyaz eşyaya tüm teknolojileri birbiriyle konuşturan teknolojiler bulunuyor. Bundan sonraki bir diğer önemli hedefimiz ise şimdiye kadar Smart TV ile geliştirdiğimiz mevcut akıllı platform yapımızı Venus’le birlikte geliştirdiğimiz Vestel Cloud sayesinde bir adım öteye taşımak olacak.

 

İhracattaki iddianızı korumak amacıyla kapasite artırımına gitme hedefiniz var mı?

Mevcut üretim tesislerimiz kendi içlerinde kapasitelerini artırma gücüne sahipler. Pazardan gelen talep doğrultusunda küçük yatırımlar ile üretim kapasitelerini artırabiliyoruz.