Turkishtime AR-GE 250


Çin'le nasıl iş yapılır?

Turkishtime Dergi

 

Çin - Türk Araştırma Merkezi (ÇİTAM) kurucu Başkanı Dr. Rıza Kadılar’ın kaleme aldığı “Çin” adlı kitap, yüzü dünyaya dönük her iş insanın kitaplığında bulunmalı…

 

 

Dünyanın gözü fırsatlar ülkesi Çin’de. Çok uluslu şirketler, yıllar öncesinden Çin’e yatırımlarını yaparak bu dev pazarda pozisyonlarını aldılar. Türk iş dünyasının Çin’e ilgisi daha çok ithalatla sınırlı. Çin’de Burger King markası ile büyük bir başarı elde eden Ata Grubu gibi birkaç istisna dışında Çin’de dikkate değer yatırımı bulunan Türk şirketi yok. Dr. Rıza Kadılar’ın başkanlığını yaptığı Çin - Türk Araştırma Merkezi (ÇİTAM), çeşitli etkinlikler ve araştırmalarla Türk iş dünyasının dikkatini Çin’e çekmeye çalışıyor. Kadılar, Çinli şirketlerin Türkiye’deki yatırımlarının da son derece sınırlı olduğunu kaydediyor. Oysa, Çin bir süredir dünyanın en büyük yabancı doğrudan yatırımcısı. Son dönemde dünya genelinde çok büyük satın almalara imza attılar. Örneğin lastik devi Pirelli, turizmin uluslararası markası Club Med, Çinli şirketler tarafından satın alındı. Oysa Türkiye’de son dönemde dişe dokunur herhangi bir Çin yatırımı gerçekleşmedi. “Çünkü Türkiye, Çin’de çok da tanınan bir ülke değil” diyor, Kadılar.

Kadılar’a göre Türk şirketleri, Çin’den yeterince faydalanmıyor. Türkiye’nin Çin’den ucuz ürün ithal etmekle yetinmeyip, burada geliştirilen teknolojiden yararlanması gerektiğini vurguluyor. “Teknolojide Avrupa’ya mahkum değiliz, masaya Çin’i de koyalım” diyerek soruyor: “Örneğin dünyanın gündemindeki başlıca gündem maddelerinden biri olan Endüstri 4.0’e geçişi neden Çin teknolojileriyle yapmayalım? Endüstri 4.0’ın bileşenlerinden biri olan robotları, neden bu alanda dünyanın zirvesinde bulunan Çin’den almayalım?”

Türkiye’nin antenlerinin Çin’e dönmesi gerektiğini vurgulayan Kadılar, “Her yıl Çin’e en az bin öğrenci göndermemiz gerekli. Oysa eğitim sistemimiz hâlâ Batı odaklı” diyor.

Dr. Rıza Kadılar, Çin’i Türk iş dünyasına tanıtmak amacıyla “Çin” adlı bir kitap yazdı. Destek Yayınları tarafından yayınlanan eser, Çin’le iş yapmanın temel kurallarına ilişkin bir rehber niteliği taşıyor. Kitapta Çin’in vergi sisteminden bankacılığa, bu ülkede nasıl temsilcilik açılacağından gümrük sistemine kadar, yüzü dünyaya dönük her iş insanının işine yarayacak çok sayıda bilgi yer alıyor. Rıza Kadılar, “Bu kitabı okumadan Çin’le iş yapmaya kalkmayın, yoksa başarısız olursunuz” diyecek kadar iddialı.