ARGE 250


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2018 ihracat stratejilerini Turkishtime'a anlattı

irem sertbaş

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatta stratejik hedefleri Turkishtime’a anlattı: “Yeni pazarlara erişim için yürüttüğümüz çalışmalardan biri, üçüncü ülkelere yönelik izlenen aktif Serbest Ticaret Anlaşması (STA) politikası. Kültür coğrafyamız diyebileceğimiz Kuzey Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar ve Kafkasya’daki geniş imkanların değerlendirilmesi noktasında lojistikten ihracat desteklerine kadar geniş bir alanda politikalar da tasarlıyoruz… Sahraaltı Afrika, Doğu Asya ve Latin Amerika gibi önemli ve gelişen pazarlarda da ihracatçılarımızın daha başarılı olması için çalışmalar yürüteceğiz.”

 

2018 ihracatı için öngörüleriniz neler? İhracat bu yıl nasıl bir performans sergileyecek?

Küresel ekonomi 2017 yılını önceki yıllara göre daha iyi bir noktada tamamladı. ABD ekonomisinden olumlu sinyaller gelmeye başladı. Japonya da genişletici para politikalarına devam ediyor. Çin’de büyüme oranında bir düşüş beklense de bu yavaşlamanın küresel ekonomiye etkisinin sınırlı olacağı değerlendirilmekte. Yükselen piyasalara baktığımızda, artacağı tahmin edilen petrol fiyatlarının etkisiyle Brezilya, Rusya gibi emtia ihracatçısı ülkelerin genel görünümünde önceki yıllara göre bir iyileşme görülüyor. Rusya ve Irak gibi ticaret ortaklarımızla olan ilişkilerimiz de bu durumdan olumlu etkilenmekte.

Diğer taraftan, uluslararası kuruluşların, dünya ekonomisine ilişkin tahminleri de benzer yönde. 2018 yılında, Küresel ekonomiyi en çok zorlayacak konunun jeopolitik gerginlikler olması beklenmekle birlikte, IMF 2018 yılında dünya ticaret hacminin yüzde 4,6 artacağı öngörüsünde bulunmuş durumda.

2018 yılında küresel büyümedeki, küresel ticaretteki ve emtia fiyatlarındaki olumlu seviyenin devam etmesinin şüphesiz ki ihracatımıza olumlu yansımaları olacaktır.

Bu kapsamda, sağladığımız destekler ve olumlu iç ve dış etkenler ile 2018 yılı için ihracatımızı 169 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.

Nitekim bunun sinyallerini almaya şimdiden başladık. 2018 yılı Ocak ayına ilişkin ihracat verileri ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Şubat ayı verilerini birlikte değerlendirdiğimizde, Ocak-Şubat döneminde ihracatımızdaki artış yüzde 10 civarında oldu.

Röportajın tamamı Turkishtime'ın Nisan sayısında...