OSB Yıldızları Araştırmması


Gemi ve yat sektörünün liderlerinden yeni gelecek haritası!

Turkishtime Dergi

Turkishtime ve Halkbank’ın işbirliğiyle düzenlenen “Ortak Akıl Toplantıları”nın on birincisinde Türkiye gemi ve yat sektörünün değerli temsilcileri bir araya geldi. İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak liderliğinde ve Prof. Dr. Emre Alkin’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda sektör şirketlerinin yöneticileri ve dernek başkanları, sektörün geleceğine yön verecek stratejiyi çizdiler. Toplantıda geleneksel tersane şirketlerinin sermaye şirketleriyle birleşerek daha güçlü yapılar ortaya koyması, daha da ötesinde büyük şirketlerin de kümelenme yoluyla daha büyük güç birliğine gitmesi gibi somut öneriler gündeme geldi.

Toplantıya, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Cem Seven, Halkbank KOBİ Kredileri-2 Daire Başkanı Ömer Erkamoğlu, Ada Denizcilik ve Tersane İşletmeciliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Erkoç, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, Hacı İsmail Kaptanoğlu Denizcilik Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kaptanoğlu, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Uygur, Delta Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bülent Şener, Mengi-Yay Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Mengi, Turquoise Yat Genel Müdürü Necdet Salgür, Cemre Marin Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gülcek, Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, Med Group Yönetim Kurulu Başkanı Recai Hakan Şen, Turkish Maritime Genel Yayın Yönetmeni Recep Canpolat, İstanbul Navlun Endeksi Yöneticisi Salih Zeki Çakır, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Danışmanı Harun Şişman Yazıcı katıldılar.

Katılan değerli sektör temsilcilerine sorular yönelttik. Gemi ve yat sektörü için akıllarına gelen ilk üç kelimeyi sorduk. Endüstri 4.0'ın sektör için ne ifade ettiği de merak ettiklerimiz arasındaydı. İşte cevaplar...

Toplantının detayları ve Sonuç raporunu okumak için tıklayınız