ARGE 250


Gıda ambalajında dünyanın zirvesine çıkan şirket: SEM Plastik

Barış Soydan

ÖZEL RÖPORTAJ

Tek kullanımlık plastikler ve plastik gıda ambalajı üreten SEM Plastik, 190 milyon TL'lik ciro rakamıyla ve 136 ülkeye ihracat  gerçekleştiriyor. Kendi üretim alanlarında Avrupa 3. ve dünya 7. olan SEM Plastik, 2015'te satış yönetiminde mobil teknolojilere geçecek. SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu “Sem Plastik olarak bayilerimizle aramızdaki iletişimi ve işleri ‘mobil’ bir aplikasyon üzerinden yürütmek en önemli hedefimiz...” diye konuşuyor.

 

 

1982 yılından bu yana gıda ambalaj sektörüne yönelik ürünler üreten SEM Plastik, bugün gıda ambalajı pazarının global oyuncuları arasında yer alıyor. Alie şirketi olarak kurulan SEM Plastik A.Ş.'nin temelleri; 1968 yılında Namık Kemal Eroğlu tarafından atıldı. Tarım makinelerine plastik yedek parça üretmek üzere İstanbul'da başlayan serüven, telekomünikasyon sektörüne plastik parça üreterek genişledi.

Kendi üretim alanlarında Avrupa 3. ve dünya 7. olduğunu söyleyen SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, “Şirketimizin öncelikli hedefi; faaliyet konularımızda en iyi müşterilerle çalışmak. Onların yüksek kalite anlayışı, kesintisiz hizmet beklentisi ve yeniliğe açık sistemleri bizi sürekli geliştirdi. Dolayısıyla işin sırrı müşterilerimiz” diye konuşuyor.

 

190 milyon TL'lik ciroya ulaştılar

Eroğlu, 1 kuruştan bile ucuz bardakların da bulunduğu ürünlerle tek kullanımlık plastikler ve plastik gıda ambalajı üretimi alanında yüzde 10l'luk büyümeyle 190 milyon TL'lik ciroya ulaştıklarını söylüyor. Şirket, Türkiye’de Türk Hava Yolları ile başlayan hava yolları plastik ikram bardakları üretimini önce tüm yurt içi hava yolu firmalarını sonra da dünyadaki en büyük 10 hava yolundan 7’sini kapsayacak bir boyuta ulaştırdı. SEM Plastik, fast food sektöründe McDonalds, Burger King; Gıda sektöründe Ülker, Unilever, Pınar ile çalışıyor.

 

Tek kullanımlık gıda ambalajı kategorisinde faaliyet gösteren SEM Plastik'in portföyünde 500 adet ürün bulunuyor. Ürün gamında plastik bardaktan, dondurma kutularına ve yoğurt kaplarına kadar çok çeşitli kategorilerde ürünler yer alıyor.

 

SEM Plastik, üretim faaliyetlerini üç farklı noktada sürdürüyor. Genel merkez ile ana üretim tesisi İstanbul-Silivri’de bulunuyor. Burası 20 bin metrekare, Malatya’daki fabrika  8 bin 500 metrekare ve 2008 yılından bu yana faaliyette olan Filistin’deki fabrika ise bin 200 metrekarelik alanda üretimi devam ediyor. Üretim tesisleri yıllık 6 milyar adet plastik kap üretim kapasitesine sahip. SEM Plastik, bir yanda üretim tesislerindeki teknolojileri yenilerken, diğer yanda verimliliklerini arttırıyor. Buna paralel olarak yine Silivri’de 20 bin metrekarelik yeni bir yatırım yapmayı hedefliyor. Böylece şirketin kapasitesi daha da artırılmış olacak.

 

İhracatın cirodaki payı yüzde 40

Şirket, 2013 yılında 136 ülkeye, 22 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştirdi. 2014 yılında da 24 milyon dolarlık ihracata imza attı. Avrupa başta olmak üzere ihracatın cirodaki payını yüzde 40... Sem Plastik Grubu’nun ihracat faaliyetleri ise SEM Global A.Ş. aracılığıyla yürütülüyor.

Yavuz Eroğlu, “En çok ihracat yaptığımız ülkeler;  İngiltere, İspanya, ABD, Filistin, Danimarka, Irak, Almanya, Bulgaristan ve Fransa olarak sıralanıyor. Bu arada yeni pazarlara da açılıyoruz. Son dönem ihraç yaptığımız ülkelere; Latin Amerika, Angola, Ekvator Ginesi gibi Türkiye’nin geleneksel pazarları dışında kalan ülkeleri de eklendik. Elbette her zaman daha ileriyi hedefliyoruz. Ürünlerimizi çok daha fazla ülkeye ulaştırabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu doğrultuda önümüzdeki dönemde özellikle Japonya ve Güney Amerika ülkelerine odaklandık ve hedeflediğimiz pazarlara ürünlerimizi ulaştırmak istiyoruz” diye konuşuyor.

 

SEM Plastik, yurt içi ve yurt dışındaki sektör liderliğini koruyabilmek için hiç durmadan üretim yapıyor ve global olarak tüm pazarlarda ürünlerine alıcılar bulmaya çalışıyor. Eroğlu, “Gelecek dönemlerde de müşterilerimize sunduğu hizmet ve ürün gamını geliştireceğiz. Bu doğrultuda 2015 yılında yüzde 15 ‘lik bir büyüme hedefliyoruz” şeklinde konuşuyor.

 

Özellikle satış yönetiminde mobil teknolojilere geçiş noktasında 2015 yılının onlar için bir milat olacağını söyleyen, Eroğlu, “Sem Plastik olarak bayilerimizle aramızdaki iletişimi ve işleri ‘mobil’ bir aplikasyon üzerinden yürütmek en önemli hedefimiz...”

 

 

 

 

 

 

BAŞARI SIRLARI

 

 

  • Müşteri ihtiyaçlarına etkin analiz

 

  • Ar-Ge'ye yatırım

 

  • Etkin müşteri profili

 

  • Altyapı yatırımı