ARGE 250


Gülle: İhracatın sorumluluğunu herkes paylaşmalı

Turkishtime Dergi

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği 2018 Yılı Olağan Mali Genel Kurulu” ve “2018 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni”, Ankara Holiday Inn Otel’yapıldı.

Sektöre ilişkin güncel bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, kurulduğu 1989 yılından bu yana üye firmalarının ihracatlarının artırılması yönünde destek çalışmalarını ve sektörün yurtdışı tanıtım faaliyetlerini de yürüten Birliğin, 2018 yılındaki toplam ihracatının, bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 12 artışla 3,2 milyar Dolar olduğu ifade edildi. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Erdem ÇENESİZ, “Türkiye'nin 2023 İhracat Stratejisi' çerçevesinde belirlenen ulusal hedeflerle uyum içinde çalışan Birliğimize üye firmaların sorumluluğunu taşıdığı ürünlerin 2018 yılı sektörel ihracat içindeki oranları; seramikte (yüzde 37), camda (yüzde 25), çimentoda (yüzde 19), aydınlatma cihazlarında (yüzde 7) ve doğal kaynaklı maddelerde (yüzde 7) ile gerçekleşti” dedi.

Hedefimiz 200 milyar dolar barajını aşmak

Ödül Töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle; çimento, seramik ve cam alanında yüksek ihracat performanslarıyla ödül almaya hak kazanan tüm ihracatçıları yürekten kutladığını ifade ederek, “Sektörümüzü değerlendirdiğimizde, şu noktalar öne çıkıyor. 2018’de tüm ihracatımız yüzde 7 artışla 168 milyar dolar oldu. Sektörümüz, deyim yerindeyse ülkemizin miktar bazında ihracatını sırtlanmış durumda. Mart ayında 2,6 milyon ton, ilk 3 ayda ise 7,3 milyon ton ile miktar bazında en yüksek ihracat rakamına imza atıldı.”

Önümüzdeki dönem ihracat stratejisine değinen Gülle, “Yılbaşında İhracat 2019 Raporumuzu yayınladık. Dünyada en çok ithalatı yapılan ilk 1000 ürün içerisinde, rekabet avantajına sahip olduğumuz 285 ürün var. Her bir üründe, dünya ticaretinin yüzde 75’ine hükmeden ülkeleri tespit ettik ve bu pazarlardaki pazar paylarımızı analiz ettik. Özetle, her sektörümüzde, neredeyse her üründe güçlü olduğumuz ama giremediğimiz bu pazarlar, bizler için öncelikli hedef pazarlar konumunda. Buralara hep birlikte ağırlık vermemiz, hatta deyim yerinde ise yüklenmemiz şart. Bu sayede hem ihracatımızı, hem de küresel ölçekte dünya ticaretinden aldığımız payı çok daha yukarılara taşıyabiliriz. Bu konuda TİM olarak bizlere, sektör temsilcileri olarak sizlere çok önemli görevler düşüyor. Kısa bir zaman zarfında Ticaret Bakanlığımız öncülüğünde çok sıkı çalışarak Ağustos ayında açıklanacak. İhracat Stratejisine önemli katkılar yapacağız. Orta ve uzun vadede ihracatımızda sıçramalara, buradan hareketle de istihdamda, yatırımlarda ve nice ekonomik göstergelerde başarılı grafiklere hep birlikte ulaşacağız.”

İhracatın sorumluluğu tek kişinin üzerine yüklenemez

Gülle, ihracatçıya her zaman tam destek verdiklerini vurgulayarak, “İhracatın bu kadar alkışlandığı bir dönem hiç olmadı. Çok daha fazla katılımcı, tüm paydaşlarla birlikte çok sesli bir ihracat ailesi kurgulamaya çabalıyoruz. Nitekim, gerçekleştirdiğimiz 2 delegeler buluşmasında Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile Ticaret Bakanımız ile Hazine ve Maliye Bakanımızı ağırlayarak, ihracatçılarımızın sorunlarını, İlk ağızdan paylaşabildikleri bir ortam hazırladık. Bundan sonraki süreçlerde de her sektörümüzü, her delegemizi, hatta her ihracatçımızı karar süreçlerine dahil edecek şekilde bir yapı kurmak, en büyük hedeflerimiz arasında geliyor. Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri sektörü özelinde, sizler ile daha fazla koordinasyon halinde, Sektörümüzün sorunları ve İhracat performansının nasıl daha ileri götürülebileceği hususunda yapacağımız ortak çalışmalara da büyük önem veriyoruz. Bu başarının yıl boyunca sürmesi çok önemli, zira bu yıl çok büyük hedeflerimiz var.”

Sektörün 2018 yılı içerisinde ihracatta üstün başarı gösteren sektörün yaklaşık 40 firmasına ödüllerin verildiği toplantıda en çok ihracat yapan firma sıralaması şu şekilde gerçekleşti:

İhracatta üstün başarı gösteren firmalara ödülleri verildi

Seramik Sektörü
Seramik Kaplama Malzemeleri En Fazla İhracat Yapan İlk 5 Firma
-Ekom Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.
-Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş.
-Graniser İç Ve Dış Tic. A.Ş.
-Akgün Seramik San. Ve Tic. A.Ş.
-NG Kütahya Seramik Porselen Turizm A.Ş.
Seramik Sağlık Gereçleri En Fazla İhracat Yapan İlk 5 Firma
-Ekom Eczacıbaşı Dış Tic. A.Ş.
-Key Banyo Ve Mutfak Ürün. Dış. Tic. A.Ş.
-Ece Banyo Gereçleri San. Ve Tic. A.Ş.
-Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri San. Ve Tic. A.Ş.
-Çanakcılar Seramik San. Ve Tic. A.Ş.
Porselen Ve Seramik Sofra, Mutfak Ve Seramik Süs Eşyası En Fazla İhracat Yapan İlk 5 Firma
-Kütahya Porselen San. A.Ş.
-Heriş Seramik Ve Turizm San. A.Ş.
-Porland Porselen San. Ve Tic. A.Ş.
-Kar Porselen San. Ve Tic. Ltd. Şti.
-Ünsa Madencilik Turizm Enerji Seramik Orman Ürünleri Elektrik Üretim San. Tic. A.Ş.
Cam Sektörü
"Düzcam Sektörü En Fazla İhracat Yapan İlk 4 Firma
(Düzcamlar + Aynalar + Çok Katlı Yalıtım Camları + Emniyet Camları + İşlenmiş Cam)"
-Şişecam Dış Tic. A.Ş.
-Cam Merkezi San. Ve Tic. A.Ş.
-Stargrup Cam A.Ş.
-Camyapı Cam Pazarlama İnş. Taah. Tic. Ve San. Ltd. Şti.
Cam Ev Eşya En Fazla İhracat Yapan İlk 3 Firma
-Şişecam Dış Tic. A.Ş.
-Arda Cam Dış Tic. A.Ş.
-Solmazer Dış Ticaret Ve Makina San. Ltd.Şti.
Camdan Sınai Kaplar En Fazla İhracat Yapan İlk 3 Firma
-Şişecam Dış Tic. A.Ş.
-Marmara Cam San. Ve Tic. A.Ş.
-Park Cam San. Ve Tic. A.Ş.
Çimento Sektörü
Çimento SektörüEn Fazla İhracat Yapan İlk 5 Firma
-Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.
-Medcem Global Pazarlama A.Ş.
-Akçansa Çimento San. Ve Tic. A.Ş.
-Adana Çimento San. Tic. A.Ş.
-Nuh Çimento Sanayi A.Ş.
Klinker Sektörü En Fazla İhracat Yapan İlk 5 Firma
-Medcem Global Pazarlama A.Ş.
-Nuh Çimento Sanayi A.Ş.
-Batıçim Batı Anadolu Çimento San. A.Ş.
-Akçansa Çimento San. Ve Tic. A.Ş.
-Çimsa Çimento San. Tic. A.Ş.