ARGE 250


Güneydoğu, 891.3 milyon dolarlık hububat ihracatı gerçekleştirdi

Turkishtime Dergi

Güneydoğu'da, yılın ilk 5 ayında değer bazında yüzde 4,5 artışla 891.3 milyon dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi.

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, bölgenin, 891 milyon 337 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatıyla 2017 yılının ilk 5 ayında sektörde lider konumda bulunduğunu söyledi.

Altunkaya, ihracatın söz konusu dönemde miktar bazında yüzde 14,1, değer bazında ise yüzde 4,5 artış kaydettiğini belirtti.

İhracatta mal grupları bazında, buğday unu ihracatındaki yüzde 2,7'lik düşüşe karşı bisküvi-pasta ihracatındaki yüzde 8,6'lık, bitkisel yağlar ihracatındaki yüzde19,6'lık, şeker-şekerli mamuller ihracatındaki yüzde 8,1'lik ve kakaolu mamullerdeki yüzde 8,8'lik artış kaydedildiğini belirten Altunkaya, katma değerli ürün ihracatının sektöre her geçen gün ivme kazandırdığını ifade etti.

İhracatta Irak'ın önemli bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Altunkaya, bu ülkeye gerçekleştirilen ihracatın sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdüğünü ancak aynı başarıyı diğer ülkelerde de göstermek zorunda olduklarını vurguladı.

Irak'ın ihracatının bugünlere gelmesinde pay sahibi olan ihracatçıların aynı şekilde farklı ülkelerde de öne çıkacağına inandığının altını çizen Altunkaya, "Dünyanın dört bir tarafına Türk markalı ürün ihracatı yapıyoruz. Bazı bölgelerde çok iyiyiz. Ortadoğu'ya ocak-mayıs döneminde 674 milyon 469 bin dolarlık ihracat yaptık. Bunun 546 milyon 376 bin dolar kısmı Irak'a gerçekleşti. İhracatçımızın Ortadoğu ve özellikle Irak pazarındaki başarısı takdiri hak ediyor ama asıl hedefimiz sadece Ortadoğu'da değil, tüm coğrafyalarda kalitemizle fark yaratmak. Güneydoğu Anadolu, 891 milyon 337 bin dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatıyla 2017 yılının ilk 5 ayında sektörde liderliği göğüsledi" diye konuştu.