ARGE 250


İçimizden bir ihracatçı... Pensan, 58 ülkeye kalem ihraç ediyor

Turkishtime Dergi

Pensan, kurşunkalemin ana maddesi olan latayı kendi bünyesinde üreten dünyanın sayılı kurşunkalem şirketlerinden biri.

Yaklaşık 25 yıldır kırtasiye pazarının önde gelen markalarından olan Fatih, 250 milyon kalemlik üretim kapasitesini geçtiğimiz yıl 325 milyon kaleme çıkararak hem iç pazardaki konumunu daha da güçlendirdi hem de ihracat hacmini yükseltti.

Fatih, Denizli’deki fabrikasında kurşun kalemin yanı sıra boya kalemleri, jumbo boya kalemleri, okul öncesi çocuklara hitap eden kalemler; teknik resim, sanat ve mühendislikte kullanılan H ve B serisi dereceli kalemler üretiyor. 18 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplam 25 bin metrekare alanda üretimini gerçekleştiren grup, toplam 400 kişiye istihdam sağlıyor.

Geniş pazarlama ekibi ve yaygın satış ağıyla Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırılan Fatih ürün çeşitleri, aynı zamanda zincir marketlerde de satışa sunuluyor.
Tükenmez kalem çeşitleriyle Türkiye’nin en çok tercih edilen markalarından Pensan ile aynı grubun bünyesinde yer alan ve uluslararası akreditasyon için tüm kalite belgelerine sahip Fatih’in ürünleri; Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da yer alan toplam 58 ülkeye ihraç ediliyor.

Şirket Çiftcioğlu şirketi 1967 yılında İstanbul’da kurulmuştu. 1980 yılında Türkiye’nin en büyük kalem üreticilerinin satıcısı olmuştu. 1992 yılında Hedef Kırtasiye fabrikasını kurdular. Fabrika, 2500 m2 açık alan üzerine 1400 m2 kapalı alana sahip. Plastik okul ve büro gereçleri, yazım ve sayı gereçleri, suluboyalar, pastel boyalar ve minler üretmekte. Şirketin asıl büyük adımı, 1992 yılında Denizli’de faaliyet gösteren Emtaş kalem fabrikasını satın alınıp ismini Fatih kalem olarak değiştirmesiyle geldi. Şirket şu an Türkiye ve Dünyaya yüzden fazla ürünün satışını yapmakta. Fabrika 25000 m2 açık alan üzerine kurulu 10000 m2 kapalı alana sahip. Kurşunkalemin ana maddesi olan latayı kendi bünyesinde üreten dünyanın sayılı kurşunkalem fabrikalarından biri. 1994 yılında İstanbul’da bulunan Türkiye’nin tek tükenmez kalem ve jel fabrikası Pensan Kalem ve Kağıt şirketi satın alındı ve ismi Pensan Kalem A.Ş. olarak değiştirildi. Fabrika 4500 m2 açık alan üzerine kurulu 3500 m2 kapalı alana sahip.