Turkishtime AR-GE 250


İhracat, mayısta yüzde 65,5 arttı: 16,5 milyar dolar

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, mayıs ayında ihracat yıllık bazda yüzde 65,5 artışla 16,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Güçlü artış geçen yıl pandemi kaynaklı dış ticarette yaşanan gerilemenin yarattığı baz etkisinden kaynaklanıyor. Mayıs ayında dış ticaret açığı ise 4,2 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, mayıs ayı ihracatının yıllık bazda yüzde 65,5 artışla 16,5 milyar dolara yükseldiğini açıklayarak, tüm yılların en yüksek ikinci mayıs ayı ihracat değerine ulaşıldığını bildirdi.

İlk 4 ayda ihracatta görülen güçlü performansın mayıs ayında da devam ettiğini belirten Muş, böylece ilk 5 ayda ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3’lük artışla 85,2 milyar dolar seviyesine taşındığına işaret ederek, "Yıllıklandırılmış ihracat değerimiz ise 193,3 milyar dolar ile bugüne kadar gerçekleşen en yüksek 12 aylık ihracat" ifadesini kullandı.

İthalatın ise mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 54 artarak 20,6 milyar dolar olduğunu kaydeden Bakan Muş, "İhracatın ithalatı karşılama oranı, 2021 Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 7,8 puan artışla yüzde 82,3'e yükselmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs'ında geçen yılın aynı ayına göre 5,6 puan artışla yüzde 80'e yükseldi. İhracat tutarımız kadar, ihracata yönelen firma sayımızdaki artış da ihracatın tabana yayılması açısından bizleri sevindirmektedir. Beş aylık dönemde ihracat yapan firma sayısı yüzde 12,2 artışla 71 bin 618 olmuştur" dedi.

Dış ticaret açığı ise böylece mayısta 4,2 milyar dolar oldu. Geçen yıl dış ticaret açığı 3,4 milyar dolar iken pandemi öncesi dönem olan 2019 yılının aynı ayında dış ticaret açığı 1,8 milyar dolar düzeyindeydi. 

Bakan Muş, ihracattaki ivmenin, gerek cari açığın kapanarak ekonominin temellerinin sağlamlaşması gerekse daha fazla üretim ve istihdama dönüşmesi açısından büyük önem arz ettiğini vurgulayarak, "Bizler, ihracat odaklı ekonomik büyüme modelimizin daha da sağlamlaşması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Hükümetimizin kararlı politikaları ve iş dünyamızın başarılı yatırımlarıyla 2021'de ekonomimizdeki yükselişe birlikte şahit olacağımıza inancımız tamdır" diye konuştu.