Turkishtime AR-GE 250


İhracat şampiyonlarının 155'i Ege’den çıktı

Turkishtime Dergi

Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi’nden sonra listede en fazla firma ile temsil edilen ikinci bölge oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan İhracat şampiyonları listesine 2018 yılında Ege Bölgesi’nden 155 ihracatçı firma girmeyi başardı. Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi’nden sonra listede en fazla firma ile temsil edilen ikinci bölge oldu.

İzmir, ilk 1000 ihracatçı listesinde 78 firma ile İstanbul’un ardından ikinci il olurken, İzmir’i 67 firma ile Kocaeli takip etti. Denizli’den 28, Manisa’dan 23 firma ihracat şampiyonları arasında yer alırken, Aydın 9, Balıkesir ve Kütahya 6’şar Muğla 3, Afyonkarahisar ve Uşak 1’er firma ile listede temsil edildi.

Egeli ihracat şampiyonları Türkiye’ye 2018 yılında 16 milyar 852 milyon dolarlık döviz kazandırdı. Ege Bölgesi’nden 16 firma bu yıl listeye ilk kez giriş yaptı.

Türkiye’nin ihracat şampiyonları listesinde ilk 100 firmanın 17 tanesi Egeli ihracatçılardan oluştu. Türkiye genelinde 7. firma olan Vestel Dış Ticaret A.Ş. 2 milyar 255 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Ege Bölgesi’nin ihracat şampiyonu oldu. İhracatını 2018 yılında yüzde 23’lük artışla 650 milyon dolardan, 801 milyon dolara çıkaran Pergamon Status Dış Ticaret AŞ, ilk 1000 ihracatçı listesinde 18. sırada yer alırken, Ege Bölgesi’nde ikinci sıranın, İzmirli firmalar arasında birinci sıranın sahibi oldu.

Petkim Petrokimya Holding AŞ 663 milyon dolarlık ihracatla Türkiye genelinde 23. sıraya adını yazdırırken, İzmir firmaları arasında ikinci, Ege Bölgesi’nde ise en fazla ihracat yapan üçüncü firma olmayı başardı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde, Egeli ihracatçılar olarak yine güçlü bir şekilde yerlerini aldıklarını belirterek, önümüzdeki yıl listede daha fazla Egeli ihracatçının yer alması için inovasyon, Ar-Ge ve Tasarım odaklı projelerini arttırarak sürdüreceklerini dile getirdi.