ARGE 250


İhracat şampiyonu değişmedi

irem sertbaş

Ford Otosan, önceki yıllarda olduğu gibi 2017’de de ihracat şampiyonu oldu. Şirketin gündeminde iddialı projeler var. 320 Ar-Ge mühendisinin çalıştığı ve 100 milyon doları aşan bir yatırımla seri üretimine başladığı yeni nesil Ecotorq motorun teknolojisini Çin’e ihraç eden şirket şimdi de motordan sonra araçtaki en önemli diğer aktarma organı olan şanzımanı Eskişehir İnönü Fabrikası’nda üretmek için 49,5 milyon avro yatırımla çalışmalara başladı. Bu, ağır ticaride ilk yerli şanzıman olacak.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yol haritalarının en önemli unsurlarından birinin, üretim geleneklerini Endüstri 4.0 yaklaşımı ile dijital ve bağlantılı hale getirmek olduğunu söylüyor. Otonom araçlar da Ford Otosan’ın gündiminde olmaya devam edecek.

 

2017’de ihracatınız hangi oranda arttı? 2018 için öngörüleriniz nedir?

Ford Otosan olarak, 2017’de ihracat gelirlerimiz pazar büyümesi, araçlarımıza olan güçlü talebin sürmesi ve kur etkisiyle yıllık yüzde 45 oranında artarak, 17 milyar 830 milyon TL’ye yükseldi. İhracat adetlerimiz ise yıllık yüzde 16 artışla 297 bin 396 adede yükseldi. Avrupa’dan bize gelen talepteki artış devam ederken, özellikle Custom ve Transit modellerimize yoğun ilgi sürüyor. Son 7 yıldır üst üste Türkiye otomotiv sektörünün, 3 yıldır da ülkemizin ihracat şampiyonu olmayı gururla sürdürüyoruz. Ford Otosan olarak, 2018 yılı sonunda da 300 bin adet civarında ihracat gerçekleştirmeyi öngörüyoruz.

Haberin tamamı Turkishtime'ın Nisan sayısında...