ARGE 250


İhracatçı için 'alternatif teminat' başladı

Turkishtime Dergi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan ihracatçılara sağlanacak alternatif teminat türleri belli oldu.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, ihracatçıların finansman sorunlarını çözme amacıyla teminat mektubunun yanı sıra farklı teminat türleriyle kredi kullandırılmasına başlandığını açıkladı.

Anadolu Ajansı'na (AA) konuşan Güney, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından duyurulan "ihracatçıya sağlanacak alternatif teminat türleri"ne ilişkin, "Menkul kıymet rehni, Kredi Garanti Fonu (KGF) ve İhracatı Geliştirme AŞ (İGE) gibi kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek ile gerçek ve tüzel kişi kefaletleri gibi bankacılık sektöründe genel kabul görmüş alternatif türlerin teminat kabul edilmesine başlandı" dedi.

Güney, tesis edilen izleme ve yapay zeka destekli erken uyarı sistemleri aracılıyla firmaların kredi riskinin etkin yönetiminde de ciddi mesafe katedildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda ihracatçıların 'kredi değerliliğini' ve 'ihracat değerliliğini' birlikte dikkate alan yaklaşımlarla teminatların çeşitlendirilmesi sağlanmıştır. Böylece teminat mektubunun ve Eximbank ihracat alacak sigortası poliçesinin yanı sıra menkul kıymet rehni, KGF ve İGE gibi kefalet kurumlarının kefaleti, ipotek ile gerçek ve tüzel kişi kefaletleri gibi bankacılık sektöründe genel kabul görmüş alternatif türlerin teminat kabul edilmesine başlandı." Kaynak: AA