ARGE 250


İhracatçılarımız için büyük bir tehlike aynı anda da fırsat yakında!

Turkishtime Dergi

Malumlarınız, AB ile Güney Amerika ülkeleri arasındaki tarihi serbest ticaret anlaşmasında taraflar 29 Haziran 2019 tarihinde uzlaşmıştı. Pandemi sürecinde yarım kalan taraf Meclis imzaları hızlanmaya başladı.

Tarafları açarsak; cümle şu şekli ile daha doğru olacak; Avrupa Birliği (AB) ve Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR) ülkeleri arasında yaklaşık 20 yıl süren müzakerelerin ardından taraflar tarihi serbest ticaret anlaşmasında uzlaştı. AB komisyonu olaya tarihi bir anlaşma olarak bakarken; Arjantin başta olmak üzere taraf bir çok ülke konuyu ileriye yönelik stratejik ortaklık olarak değerlendiriyor.

Anlaşmanın Güney Amerika tarafı imzaları hızla tamamlıyor. Diğer tarafta AB ülkelerinin de tamamının anlaşmayı imzalaması gerekiyor ki şu aşamada çekincesi olan Fransa, Belçika, Polonya ve bir kaç ülke hariç imza metinleri Meclis’lere taşınarak sürecin başlaması için alt yapı oluşturuluyor.

AB bu anlaşma ile Latin Amerika’nın otomotiv sektörüne uyguladığı yüzde 35 vergi oranını aşarak pazara penetre olmak isterken (4 milyar ABD Dolarına kadar sıfır vergi) Tarım ve Hayvancılık konusunda Latin Amerika’nın AB pazarında önünü açacak. (Et, tavuk, şeker başta olmak üzere gıda ürünleri)

AB ülkelerindeki üreticilerin bu durumdan rahatsız olmaları gayet doğal olup; pandemi süreci bu konuya olumsuz bakan ülkelerin olumluya dönmesine neden olmaya başlamıştır. Bu süreç devam ederken; AB pazarındaki ürünlerimizin İleriye yönelik mevcudiyetleri için gerekli girişimlerin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Hayvancılık konusunda şöyle bir trajik durumumuz var; her ne kadar AB ve bölgedeki bazı ülkelerden et ithalatımız olsa da uzun süredir başta kırmızı ve beyaz et olmak üzere; bazı gıda ürünlerimizin AB’ye ihracatı yasak (süt ve süt ürünlerinin AB’ye ihracat süreci başlarken, kanatlı eti ihracatı görüşmeleri fırsata dönüştürülebilir.)

Türk makamlarının dünyadaki en büyük ortaklığı takip ederken bu konuyu da masaya yatırmaları çok önemlidir.

Selçuk Şağban
GerS Danışmanlık A.Ş.
Kurucu Ortak