AR-GE 250


İhracatçıların bu yılki ilk durağı Katar oldu

Turkishtime Dergi

TİM organizasyonuyla, 29 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında Katar'ın başkenti Doha'ya Ticaret Heyeti düzenlendi. 28 firmadan 34 ihracatçının katıldığı heyette, Katarlı firmalar ile Türk firmalar arasında 500'den fazla iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İhracatçılar, 2020 yılının ilk Ticaret Heyetini Katar'a gerçekleştirdi. Katar Ticaret Heyeti, Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, TİM organizasyonu ve THY iş birliğiyle, 29 Şubat-4 Mart tarihleri arasında Katar'ın başkenti Doha'da düzenlendi. Katar Ticaret Heyeti'ne, hazır gıda, mermer, inşaat, mobilya, hazır giyim ve tekstil, telekomünikasyon, prefabrik yapı, elektronik ürünler, temizlik malzemeleri ve meyve-sebze mamulleri sektörlerinde faaliyet gösteren 28 firmadan 34 iş insanı katıldı. İş Forumunu takiben başlayan ikili iş görüşmelerinde,Katarlı firmalar ile Türk firmalar arasında 500'den fazla iş görüşmesi yapıldı.

"Katar'la ilişkilerin geliştirilmesi için çaba sarf ediyoruz"

Katar ile gerçekleşen ticari görüşmeleri değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İki ülke arasında hem politik anlamda hem de ekonomik olarak güçlü bir bağ bulunmakta. Özellikle ekonomik olarak ilişkilerin geliştirilmesi adına, ihracatın saha neferleri olarak çaba sarf ediyoruz. Katar'da gerçekleşen ticari görüşmelerde ihracatçılarımız, mermerden mobilyaya, hazır giyim ve tekstilden telekomünikasyona kadar birçok sektörde yeni iş birlikleri sağlama noktasında başarılı görüşmeler gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Savunma ve Havacılık Sanayii başı çekiyor

Katar'ın yabancı yatırımcılara ve şirketlere sağladığı kolaylıkların Türk firmalarının Katar'a gelmesi için çok önemli olduğuna değinen İsmail Gülle, şunları söyledi: “90 bin mal ve 5 bin hizmet ihracatçısı olmak üzere 95 bin ihracatçısı ile ülkemizin büyümesini çok önemli katkı sağlıyoruz. Bu noktada, ülkelerle olan ticaretimizi de geliştirmek adına da ikili görüşmelere önem veriyoruz. Katar'da gerçekleşen etkinlik de bu anlamda çok kıymetli. Her geçen yıl gelişme kaydeden karşılıklı ticaretimizin olduğu Katar, Türk ihracatçısı için önemli ülkelerden biri konumunda. 2018 yılında Katar'a gerçekleştirdiğimiz ihracat 1,1 milyar dolar iken geçtiğimiz yıl bu rakamı 1,2 milyar dolar seviyesine çıkarmayı başardık. Katar'a gerçekleştirdiğimiz ihracatta ilk üç sırada 186,2 milyon dolar ile Savurma ve Havacılık Sanayi, 121,8 milyon dolar ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, 91,7 milyon dolar ile Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörleri yer aldı. İnanıyorum ki, ihracatçılarımız bu başarısını istikrarlı bir şekilde sürdürerek, ihracatımıza katkı sağlamaya devam edeceklerdir.”