Turkishtime AR-GE 250


İhracatta 'Ana Plan' hazır: 17 hedef ülke, 5 hedef sektör

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İhracat Ana Planı'nı açıkladı. Pekcan, "İhracat Ana Planı'nda 17 hedef ülke, 5 hedef sektör belirledik. Sektörler, makine, otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisi" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2023 yılında 226.6 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için oluşturulan ihracat ana planı kapsamında 17 hedef ülke ve 5 hedef sektör belirlendiğini söyledi. Pekcan, ihracat ana planı tanıtım toplantısında hedef ülkelerin ithalatından alınan payı iki katına çıkarmayı istediklerini söyledi.

Pekcan, "Bu noktada belirlediğimiz hedef ülke, hedef sektör yaklaşımı ile amacımız, hedef ülkelerin ithalatından aldığımız payı iki katına çıkararak hedef sektörlerimizin ihracatında yerimizi güçlendirmektir. Buna ilaveten makine, otomotiv, elektrik-elektronik, kimya ve gıda endüstrisini beş hedef sektör olarak belirledik."

Belirlenen beş sektörde Türkiye'nin dünya ihracatından aldığı payın %0.76 olduğunu da belirten Pekcan, "Hedefimiz bu payı %1'e yükseltmek" dedi.

Bakan Pekcan 17 hedef ülkenin ABD, Brezilya, Çin, Etiyopya, Fas, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Irak, İngiltere, Japonya, Kenya, Malezya, Meksika, Özbekistan, Rusya ve Şili olarak belirlendiğini söyledi.

Pekcan belirlenen hedef ülkelerdeki hedef ürünlerin ihracatına yönelik devlet desteklerinin diğer sektör ve ülkelere göre 5 puan artırıldığını ifade etti.

TİM Başkanı Gülle: Planı manifesto olarak görüyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise yaptığı konuşmada, "İhracatçılar olarak, İhracat Ana Planı'nı, Bakanlığımızın, Hükumetimizin bizler için yürürlüğe koyduğu bir plandan öte, bizzat kendi kılavuzumuz, ailemize yön verecek bir manifesto olarak görüyoruz" dedi.

İhracat Ana Planı'nda çalışmaların temel ekseninin çizildiğini belirten Gülle, "Bizler de ana plana uygun stratejiler, eylem planları ve bu çalışmalar ile erişebileceğimiz hedefleri en kısa sürede ortaya koyacağız. Ana Plan'ın çizdiği yol haritasına sadık kalarak, mutlaka her sektör için bir strateji ve eylem planı oluşturacak, genellemeden kaçınarak sektörlerimizin yapılarına uygun yol haritaları belirleyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

TİM Başkanı, Bakanlık ile koordineli şekilde oluşturacakları eylem planlarını yalın, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir formatta hazırlayacaklarını söyledi.

Her eylem planı için bir sonuçlandırılma takvimi oluşturarak, bu takvimleri ve eylemleri en ince detaylarına kadar takip edeceklerini dile getiren Gülle, "İhracat Ana Planı, yeni pazarlara, yeni ürünlere, yeni yaklaşımlara yönelik oluşturacağımız stratejik yol haritasının yol göstericisi olacaktır" dedi.