ARGE 250


İhracatta 'nöbetçi laboratuvar' devri

Turkishtime Dergi

Rusya Federasyonu’na yapılacak yaş meyve ve sebze de sorun yaşanmaması ve hizmetlerin hızlı yürütülmesi için ilk kez “nöbetçi laboratuvar” uygulaması başlatıldı.

İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Rusya Federasyonu’na yaş meyve sebze ihracatında ürün analizi hizmeti vermek amacıyla başlattığı uygulama kapsamında nöbetçi laboratuvar ihraç edilecek yaş meyve ve sebzelerin kalıntı ve benzeri analizlerini yapacak.

İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yaş meyve ve sebze ihracatçılarına gönderilen yazıda, ihracat işlemlerinin aksamadan yürütülmesi için, her hafta bir laboratuvarın nöbetçi olacağı belirtilerek ilk 5 haftalık nöbet listesi de yayınlandı.

İhracatçılara gönderilen yazıda, “Rusya Federasyonu’na yaş meyve sebze ihracatında ürün analizi hizmeti veren laboratuvarlarla ilgili ihracat işlemlerinin aksamadan yürütülmesi için, her hafta bir laboratuvarın Rusya Federasyonu taze meyve sebze ihracatında nöbetçi olarak belirlendiği, nöbetçi laboratuvarın nöbetçi olduğu hafta boyunca mesai saatleri dışında ve hafta sonunda gelen numuneleri en hızlı şekilde teslim alarak analize alacağı ve sonuçları İlçe Müdürlüklerine ulaştıracağı bilgisine yer verildi.

Aynı yazıda, Rusya Federasyonu’na taze meyve sebze ihracatında yetkili analiz laboratuvarları listesine sonradan dahil olacak laboratuvarların bu nöbet listesinin sonuna ekleneceği ve listenin tamamlanmasından sonra nöbet sırasının tekrar baştan başlayacağı ifade ediliyor. Nöbetçi laboratuvar hafta içi mesai dışında ve hafta sonunda numuneleri analiz ederek hızlıca sonuçlandıracak.