Turkishtime AR-GE 250


İhracatta tarihi rekor: 15 milyar dolar!

Turkishtime Dergi

İhracatçılar çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Tarihte ilk defa Nisan ayında ihracat 15 milyar doların üzerine çıktı. Böylece Nisan ayı rekoru kırılmış oldu. TİM Başkanı Gülle, "İnovatif ve katma değerli ürün ihracatıyla yeni rekorlara imza atacağız" dedi.

Nisan ayı ihracat rakamı, Türkiye İnovasyon Haftası'nda açıklandı. Nisan ayında genel ticaret sistemine göre, ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4 artarak 15 milyar 273 milyon dolara ulaştı. Tarihte ilk defa Nisan ayında ihracat 15 milyar doların üzerine çıkarken, böylece Nisan ayı rekoru da kırılmış oldu.

Yılın ilk 4 ayında ihracat yüzde 3,8 artışla 60 milyar dolar olurken, son 12 aylık ihracat ise yüzde 5,8 artışla 179 milyar doları aştı. Özel ticaret sistemine göre ise Nisan ayında ihracat yüzde 4,7 artışla 14,5 milyar dolara ulaşarak yine yeni rekorlara imza attı.

TİM Başkanı İsmail Gülle ihracat rakamlara ilişkin değerlendirmesinde “Bu ayki ihracat rakamlarının, İnovasyon Haftası etkinliğimize teşrif eden Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanması bizler için hem bir mutluluk, ama aynı zamanda bir sorumluluk demek. Cumhurbaşkanımızın liderliği ihracat hedeflerimize ulaşmak için en büyük motivasyonumuz. İnovatif ve katma değerli ürün ihracatıyla yeni rekorlara imza atacağız. Nisan ayı rakamlarımız ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Almanya liderliği koruyor

Nisan ayında en çok ihracat yapılan ülke 1 milyar 247 milyon dolar ile yine Almanya olurken, onu 822 milyon dolarla Birleşik Krallık, 779 milyon dolarla İtalya, 755 milyon dolarla Irak ve 735 milyon dolarla ABD oldu.

Ülkeler bazında en dikkat çekici artışlar ise yüzde 58,2 artışla Kanada, yüzde 50,2 artışla Slovenya, yüzde 41,1 artışla Suudi Arabistan, yüzde 39,9 artışla BAE ve yüzde 31,5 artışla Libya oldu. Kanada'da artışta Gemi, Yat ve Hizmetleri sektörü etkili olurken, Slovenya'da artışı Kimyevi Maddeler, Suudi Arabistan'da ise artışı Çelik ihracatı sırtladı.

Nisan ayında 222 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirildi. Geçtiğimiz seneden farklı olarak 2019 yılı Nisan ayında ABD Küçük Out. Adaları, Anguilla, Fransa Güney Bölgesi, Falkland Adaları ve Antarktika gibi ülke ve bölgeler ihraç pazarlarımız arasına katıldı.

Lider İstanbul, Yalova'da Büyük Artış

Nisan ayında İstanbul, lider ihracatçı il olma özelliğini korurken, 5,8 milyar dolarlık ihracatla bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 artırmayı başardı. İstanbul'u 1,4 milyar dolarla Kocaeli, 1,2 milyar dolarla Bursa, 807 milyon dolarla İzmir ve 688 milyon dolarla Gaziantep takip etti.

En çok ihracat yapan ilk 5 il, ihracatın yüzde 70,8'ini gerçekleştirirken, ilk 10 ilin oranı yüzde 85,4 oldu.

Yalova, ihracatını 6 kattan fazla artırarak illerde en dikkat çekici artışa imza atarken, bu başarısında Gemi, Yat ve Hizmetleri sektöründeki ihracatı etkili oldu. Osmaniye Çelik ihracatındaki artışla ihracatını 3 katına çıkarırken, Madencilik ürünleri ihracatında yakaladığı ivme ile Rize ihracatını 2 katına çıkardı.

Otomotiv zirveyi kimseye kaptırmıyor

Sektörlerin ihracat performansına bakıldığında Otomotiv, 2 milyar 617 milyon dolar ile her zaman olduğu gibi en çok ihracat yapan sektör olurken, onu 1,8 milyar dolarla Kimyevi Maddeler, 1,5 milyar dolar ile Hazır giyim ve Konfeksiyon sektörleri izledi.

En yüksek artış oranına sahip sektör Gemi, Yat ve Hizmetleri olurken, sektör ihracatını yüzde 168,3 oranında artırarak 114 milyon dolara taşıdı. Kimyevi Maddeler sektöründe artış oranı yüzde 31 olurken halı sektörü ihracatını yüzde 20,7 artırmayı başardı.

Pazar çeşitlemesinde Kimyevi Maddeler lider

Nisan ayında Kimyevi Maddeler sektörü 198 ülke ve bölgeye ihracat yaparken, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar sektörü 188 ülkeye, Çelik sektörü ise 186 ülkeye ihracat yaptı.

İllere bakıldığında İstanbul 162 ülke ve bölge ihracat gerçekleştirirken, aynı rakam İzmir için 105, Kocaeli için 101 oldu. 7 ilimiz ise sadece tek bir ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

AB'nin İhracattaki Payı yüzde 47,8

Nisan ayında Avrupa Birliği'ne 6,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirilirken, AB'nin ihracatımızdaki payı yüzde 47,8 oldu. İkinci sırayı 2,8 milyar dolarla Yakın ve Orta Doğu ülkeleri aldı.

Bölgelere göre en yüksek artış oranlarında ise Orta Amerika ve Karayipler yüzde 28 artışla ilk sırayı alırken, bölge ülkelerinden olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ilk 100 günlük eylem planında yer alan Meksika'ya ihracat yüzde 7,2 artışla 53,5 milyar dolara ulaştı.

TL ile beyannamelerde önemli artış

Nisan ayında 176 ülke ve bölgeye Türk Lirası ile beyanname açılırken, 6.821 firmanın TL ile toplam ihracat rakamı bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında artarak 4,6 milyon TL'ye ulaştı.

Miktar bazında ihracatta çift haneli artış

Miktar bazında ihracat Nisan ayında yüzde 33 artışla 12,5 milyon ton olurken, artışta sanayi ürünlerinde miktar artışının yüzde 45,3'e ulaşması etkili oldu. Tarım ürünlerinde miktar artışı yüzde 8,4 olurken madencilik ürünlerinde artış yüzde 16,8 oldu. Yılın ilk 4 ayında ise 48 milyon ton ihracat rakamına ulaşılırken, artış oranı yüzde 23,7 oldu.