ARGE 250


İMMİB'nin yeni yıldızı: Standard Profil

Zehra Tike

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) geleneksel hale getirdiği ve bu yıl 8’incisi düzenlenen “İMMİB İhracatın Yıldızları” ödül töreninde Standard Profil bu yıl da ödül kazanan firmalar arasında yer aldı. Otomotiv yan sanayiinde sızdırmazlık profili üretimi gerçekleştiren Standard Profil, 2014 yılında Kauçuk ve Kauçuktan Eşya Kategorisinde en çok ihracat yapan üçüncü firma oldu.
Törende Standard Profil’in ödülünü almak için hazır bulunan Kaliteden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Volkan Deveci şöyle konuştu : “Uluslararası Türk şirketi Standard Profil olarak ülkemiz ihracatına katkı sağlamaktan son derece gurur duyuyoruz. Kalite ve inovasyon odaklı üretim ve yönetim stratejilerimiz sayesinde global otomotiv pazarında tercih ediliyoruz. Düzce ve Manisa’daki fabrikalarımızla birlikte 7 ülkede toplam 10 fabrikamız sayesinde, sızdırmazlık profili alanında Avrupa’da ikinci, dünyada beşinci sıradayız. 2014 yılında toplam 345 milyon Euro olan global ciromuzun 235 milyon Euro’sunu Türkiye’de gerçekleştirdik. 2013’e göre yüzde 11 artırdığımız 175 milyon Euro’luk ihracatımız sayesinde, EPDM ürünlerimizle kauçuk alanında üçüncü, TPV ürünlerimizin dahil olduğu alanda ise 40. sırada yer alarak bu sene de ihracatın yıldızlarından biri olmayı başardık”.
İMMİB 2014 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin ekonomideki güncel gelişmelere dair değerlendirmelerde bulunduğu törende, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve İMMİB bünyesindeki Türkiye'nin ihracat lideri 6 İhracatçı Birliğinin Başkanları da hazır bulundu.
Türkiye çapında Genel Sekreterlikler bazında 43,6 milyar dolarlık ihracatla en yüksek ihracatı gerçekleştiren İMMİB, 2014 yılının ihracat yıldızlarını 65 farklı kategoride toplam 195 ödül ile onurlandırdı. Kimya, elektrik-elektronik, çelik, maden, mücevher, demir ve demir dışı metaller gibi Türkiye'nin en ihracatçı sektörlerinde faaliyet gösteren 25 bini aşkın ihracatçıyı temsil eden İMMİB, "İhracatın Yıldızları" ödülleri ile hem firmaların bu başarısını ödüllendirmek hem de ihracatlarını artırmaları için teşvik etmeyi hedefliyor.