ARGE 250


İngiltere’ye ilk peynir ihracatını hangi şirket yaptı?

Zehra Tike

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracat izni verilen ilk 6 markadan birisi olan Pınar, İngiltere’ye peynir ihracatına Nisan ayı itibarıyla başladı. İngiltere’de Pınar Labne ve Pınar Kahvaltı Keyfi Beyaz Peynir ürünleri tüketicilerin beğenisine sunuldu.

Pınar Süt Genel Müdürü Gürkan Hekimoğlu konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Peynir üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz. 2014 yılında Türkiye’den tüm dünyaya 172 milyon dolar peynir ihracatı gerçekleştirildi. Bu rakamın yüzde 21’i Pınar markamıza ait. Önceki yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın destekleriyle AB ülkelerine ihracatın önündeki engel kaldırılmış ve Pınar AB ülkelerine süt ve süt ürünleri ihracat izni alan ilk 6 marka arasında yer almıştı. Bu hakkımızı kullanarak, Nisan ayı itibarıyla İngiltere’ye ilk peynir ihracatını gerçekleştirdik. İngiltere her yıl 2 milyar dolar civarında peynir ithal ediyor ve bunun da büyük kısmını İrlanda ve Fransa’dan gerçekleştiriyor. Uzun süredir stratejik olarak potansiyel gördüğümüz ve etüt ettiğimiz bu pazardan pay alacak olmaktan dolayı ülke ekonomisi adına da son derece mutluyuz.”

Körfez ülkelerinde Pınar Labne ile sağladığımız başarıyı İngiltere’ye de taşımayı hedefliyoruz…

Pınar’ın dünya ve Avrupa Birliği standartlarında üretim gerçekleştirdiğini vurgulayan Hekimoğlu, “Pınar markasıyla 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. 30 yılı aşkın bir süredir de, başta Pınar Labne olmak üzere farklı ürünlerimizle Körfez ülkelerinde varlık gösteriyoruz. Nielsen pazar araştırma verilerine göre Pınar Labne ile Kuveyt’te yüzde 53, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yüzde 41 ve Suudi Arabistan’da yüzde 26 ile pazar lideriyiz. Türkiye’de Labne’nin Mucidi Pınar Labne ile Ortadoğu pazarında elde etmiş olduğumuz başarıyı İngiltere’de de tekrarlamayı hedefliyoruz” dedi.