AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İzmir'deki Ar-Ge yarışmasını hangi girişimci projesi kazandı?

Barış Soydan

Ege İhracatçı Birlikleri III. Ar-Ge Proje Pazarı’nın öne çıkan ilk üç projesi ödüllendirildi. Gıda sektöründe derece alan yenilikçi fikirler; gıdalarda glütenin elektrokimyasal tayinine yönelik kullan-at sensör teknolojisi, ısıl olmayan teknolojiler ile buğday ruşeymi stabilizasyonu, erimeyen lokum dondurması olarak sıralandı. Birincilik ödülünü kazanan proje ile çölyak hastalarına büyük bir müjde de geldi. Glütensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyaklılar artık yedikleri gıdaların glüten içerip içermediğini kullan at sensör ile kolayca öğrenebilecek…

Tarım sektöründe ihtiyaç duyulan, yenilikçi, özgün, yaratıcı proje ve fikirlerin teşviki amacıyla bu yıl üçüncü kez düzenlenen EİB Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’na Türkiye genelinde toplam 450 başvuru yapıldı. Ambalaj, baharat, biyoteknoloji, et, gıda, gıda işletme, hububat, kuru meyve sebze, şeker, su, süt, tarım, yağ, yaş, yem, zeytin ve diğer olmak üzere farklı kategorilerde değerlendirilen projeler arasından 179 proje yarışmaya uygun bulunarak seçildi. En yüksek oy alan 60 proje ise 21-22 Nisan 2015 tarihlerinde Swissotel’de sergileniyor.

Zeytinyağı üretim atığından üretilen ve doğada kendiliğinden yok olan biyobozunur gıda ambalajından, meyve ve sebze tozları ile antioksidan aktivitesi arttırılmış çikolataya kadar birçok yenilikçi ve özgün projenin sergilendiği etkinlikte 21 Nisan akşamı ilk üç dereceye giren projeler açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile Gıda Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Birol Celep tarafından ödülleri verilen projeler şu şekilde sıralandı; 15 bin TL.’lık birincilik ödülünü Ege Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü, Analitik Kimya Anabilim Dalı’ndan Ece Ekşin, Gülşah Çongur ve Arzum Erdem Gürsan gıdalarda glütenin elektrokimyasal tayinine yönelik kullan-at sensör teknolojisi projesi ile kazandı. 10 bin TL.’lık ikincilik ödülü Necmettin Erbakan Üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Mustafa Kürşat Demir’e ısıl olmayan teknolojiler ile buğday rüşeymi stabilizasyonu projesi ile gitti. 7 bin 500 TL.’lık üçüncülük ödülünün sahibi ise Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Aykut Önder Barazi ve Bengisu Erşan’ın birlikte hazırladığı erimeyen lokum dondurması projesinin oldu.

Ayrıca üç projeye 1 bin 500 TL.’lık mansiyon ödülü verilirken, İzmir’li iki lise öğrencisi de yarışmanın en genç katılımcıları olarak yaratıcı fikirleri ile özel ödüllere sahip oldu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ödül töreninde yaptığı açılış konuşmada; “Tüm dünyada şehirlerde yaşayan nüfus oranının ve büyük metropollerin sayısının hızla artmasıyla birlikte, küresel gıda talebi ve birim tüketim giderek artıyor. Nanoteknoloji gibi yeni teknolojiler gıda alışverişi alışkanlıklarını kökten değiştiriyor. Bu anlamda farklı ürün talebine cevap verebilmek için yenilikçi üretim teknikleri geliştiriliyor. Türkiye gerek coğrafi konumu gerek sahip olduğu iklim ve toprak koşulları ile gıda üretimi açısından büyük avantajlara sahip. Bu avantajları kullanan bazı firmalarımız dünya markası olurken, bazı firmalarımız da dünya markalarını satın alarak Türk markası yapıyor. Sektör yeni atılımlarla ilerliyor” dedi.

Gıda sektöründe 2023 yılı hedefinin 55 milyar olduğunu belirten Mehmet Büyükekşi “Bu hedeflere ulaşmak için gıda sektörümüzün geleneksel düşünce tarzını aşıp, inovasyondan daha fazla yararlanması gerektiğine inanıyoruz. Hepinizin bildiği gibi biz TİM olarak “inovasyona” özel önem veriyoruz ve bu konuda birçok çalışma yapıyoruz. Son dönemde üzerinde büyük önemle durduğumuz “2023 İnovasyon Stratejisi”nin belirlenmesini tamamlamak üzereyiz. Bu projede tüm sektörlerimizin “inovasyon yol haritalarını” çıkarıyoruz. Gıda sektöründe inovasyon olmazsa olmaz. 2012 yılında ilkini düzenlediğimiz proje pazarından çıkan “balık pullarını değerlendirme fikrini” birincilikle ödüllendirdik. Bu fikir, TÜBİTAK desteğiyle gıda jelatinine dönüştü. Türkiye’de ilk defa balık pulundan gıda jelatini üretildi ve proje, sektörde taşları yerinden oynattı. III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarında sergilenen 60 projenin de sektöre soluk getireceğine inanıyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

III. Gıda Ar-Ge Proje Pazarı’nın ikinci gününde projelerin sergilenmesi devam ederken; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Uygun Aksoy moderatörlüğünde Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ve Pınar Enstitüsü Direktörü Ümit Savcıgil’in konuşamacı olarak katılacağı “Başarı Öyküleri” konulu bir panel de gerçekleştirilecek.