AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Katar'a ihracatta 'milyar dolar' hedefi

Turkishtime Dergi

Türkiye, Arap ülkelerinin ambargo uyguladığı Katar'a ihracatını yılın ilk 9 ayında yüzde 85 artırarak 707 milyon dolara çıkardı. Hedef, yıl sonuna kadar ihracatta 1 milyar dolar barajını aşmak.

Suudi Arabistan'ın başını çektiği Arap ülkelerinin ablukası altındaki Katar, ihtiyaç duyduğu her şeyi Türkiye'den karşılıyor. Türkiye'nin Katar'a yaptığı ihracat 2018 yılının Ocak-Eylül döneminde yüzde 85'lik artışla 707 milyon 12 bin dolara ulaştı. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Türkiye'nin 2018 yılı sonunda Katar'a ihracatta 1 milyar dolar barajını aşmayı hedeflediğini kaydetti.

Türkiye ile Katar arasında kısa süre önce Serbest Ticaret Anlaşması imzalandığını ve “Katar Uluslararası Ürün Fuarı” öncesinde iki ülke merkez bankalarının Para Takas Anlaşması yaptığını hatırlatan Celep, “İki ülke arasında siyasi ve ekonomik ilişkiler tarihinin en verimli dönemini yaşıyor. Katar'a, gıda, sanayi ürünleri başta olmak üzere bu yıl 1 milyar dolar ihracat yapabilecek konuma geldik. İki ülke arasında bölgesel konularda da yakın bir işbirliği ve eşgüdüm bulunuyor. İhracatımızdaki yüzde 85'lik artış yanında, müteahhitlik firmalarımızın Katar'da aktif olmaları gurur verici. Katar, 2022 Dünya Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak. Burada Türk müteahhitlerini fırsatlar bekliyor” dedi.

Katar ve Türkiye karşılıklı samimiyetini gösterdi

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit ise, Katar'a 5 Haziran 2017'de başlayan ambargo sonrasında ilk dostluk elinin İzmir'den uzatıldığını, 6 Haziran'dan itibaren bir aylık dönemde İzmir'den Katar'a 60 hava kargo uçağı ve bir gemi dolusu gıda malzemesinin gönderildiği bilgisini verdi. Girit, “Katar'a uzattığımız dostluk eli karşılıksız kalmadı. 2016 yılında 421 milyon dolar olan ihracatımız, 2017 sonunda yüzde 50 artışla 630 milyon dolara çıktı. 2018 yılı sonunda ise Katar'a ihracatımızın 1 milyar dolara çıkmasını bekliyoruz. Daha da önemlisi 2018 yılında Türkiye, ekonomik darboğaza girmişken en büyük yabancı yatırım Katar'dan geldi. Katar, Türkiye'ye 15 milyar dolar yatırım kararını açıkladı. İki ülke karşılıklı olarak samimiyetini gösterdi. 2022 Dünya Futbol Şampiyonası sürecinde tercihlerinin Türk ürünleri olmasını bekliyoruz” diye konuştu.