ARGE 250


Kibar'dan büyük atılım

Turkishtime Dergi

 

 

Kibar Holding’in dış ticaret şirketi olan Kibar Dış Ticaret, 2017 yılında ihracatını yüzde 35 oranında artırdı. Bu yıl ihracatta büyüme hedefi yüzde 10. Kibar Holding CEO'su Tamer Saka, altyapılarını, veri bazlı karar alabilecek yönde geliştirdiklerini belirtiyor.

 

Türkiye'nin önde gelen sanayi gruplarından biri olan Kibar Holding’in dış ticaret şirketi olan Kibar Dış Ticaret, 2017 yılında ihracatını yüzde 35 oranında artırdı. Turkishtime'ın sorularını yanıtlayan Kibar Holding CEO'su Tamer Saka, "Şirketimiz için 2018 yılına yönelik ise yüzde 10’luk bir artış planlamış durumdayız" diyor.

Kibar Dış Ticaret geçtiğimiz yıl Güney Amerika, Karayipler ve Uzakdoğu pazarlarında büyüme kaydetti. Avrupa pazarlarında aktif olduğu ülkelerin sayısını da artırdı. Çin’in ihraç pazarlarındaki penetrasyonunun azalması ve korumacılık eğilimleri nedeniyle bazı ülkelerde fırsatlar oluşması, Tamer Saka'ya göre, Kibar Holding'in bu pazarlara odaklanmasının sebebi. İkinci neden ise Avrupa ve ABD ekonomisindeki güçlü büyüme ve petrol fiyatlarında ki artış nedeniyle bazı ülkelerin ithalatında artışların yaşanması. Saka, "2018 yılının ilk çeyreğinde bu olumlu tablonun devam ederek, yılın tamamına yayılması ihtimalinin güçlü olduğunu düşünüyoruz" diyor.

Şirket ürün çeşitlendirmesi ve yeni pazarlar yaratma çalışmalarını da sürdürüyor. Gündeminin ilk maddesinde bu var. Saka, "Bunun yanı sıra yeni yatırım yapan şirketlerin tesislerini yakından izleyerek tedarik anlamında sunabileceğimiz imkânları genişletmeye çalışıyoruz" yorumunu yapıyor.

Kibar Holding'in önemli bir özelliği, kur riskini başarılı biçimde yönetmesi. Saka, bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor: "Döviz kuru TL aleyhine geliştikçe yerli katkı payı fazla olan sektörlerin rekabet gücü artıyor. Özellikle tekstil ve gıda sektörlerinde bu durumun olumlu etkisi kısa vadede hissedilmiş durumda. Ancak Kibar Grubu olarak kur riskini yönetmeye özen gösterdiğimiz için, bu tür dalgalanmalardan fazla etkilenmiyoruz. 2018 yılında da bizim açımızdan durum değişmeyecek. Aynı stratejilerimizi devam ettireceğiz."

Kibar Holding, küresel rekabetçiliğini artırmak için mümkün olduğunca fazla data ile kararları yönlendirmeye çalışıyor. Kibar Dış Ticaret alt yapılarını datayı oluşturmak ve yönetmek için kullanacak şekilde geliştiriyor.