ARGE 250


Kimyada 84 firmaya ihracatın yıldızı ödülü

Turkishtime Dergi

“İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nin dördüncüsü İstanbul’da gerçekleştirildi. 2018 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 28 kategoride ilk 3’e giren toplam 84 firma ödüllendirildi.

Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki yaklaşık 7 bin ihracatçı firmayı temsil eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), başarılı firmaları ödüllendirdi. İKMİB’in, her yıl kimya sektöründeki üye firmalarını ihracattaki başarılarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla düzenlediği geleneksel “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nin dördüncüsü İstanbul’da gerçekleştirildi. 2018 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 28 kategoride ilk 3’e giren toplam 84 firma ödüllendirildi.

En çok ihracat yapan ikinci sektörüz

ABD- Çin ticaret savaşları başta olmak üzere Avrupa Birliği’nin finansal durgunluğu, Brexit, İran ambargosu, Suriye meselesi, Suudi Arabistan’daki sıkıntılar, Rusya- ABD ilişkileri gibi küresel gelişmelerin ihracatçıları endişelendirdiğini söyleyen Pelister, bu endişeyi minimize etmek için de yeni pazarlara ulaşmanın elzem olduğunu dile getirdi. Pelister, şunları kaydetti: “2019 yılı mart ayı kimya ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre% 17.4 artışla 1 milyar 830 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2019'da, ocak-mart olarak 3 aylık dönemde kimya ihracatımız 4 milyar 988 milyon dolara ulaştı. 2018’in ocakmart dönemine göre yüzde 19,6 artış gerçekleşti. Üst üste üçüncü defa en çok ihracat yapan ikinci sektör olmayı başardık. Vadettiğimiz kalıcı ikincilik hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. ”

Çin’e iki TTM açacağız

Çin Uluslararası İthalat Fuarı hakkında bilgi veren Pelister, fuarı ihracatçılar için büyük bir fırsat olarak gördüklerini ve en yakın zamanda Ticaret Bakanlığı'nın da destekleriyle Guangzhou ve Şanghay’da olmak üzere Çin’de iki Türk Ticaret Merkezi (TTM) açmayı hedeflediklerini söyledi.