OSB Yıldızları Araştırmması


Körfez Ülkelerine İhracatta Büyük Gücümüz: Dubai Türkiye Ticaret Merkezi

Turkishtime Dergi

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan ile Türkiye'nin şimdiye kadar yapmış olduğu en büyük ticaret merkezi olan  Dubai Türkiye Ticaret Merkezi hakkında görüştük, hedeflerini sorduk.

Kayseri OSB Dubai Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışı çok kısa süre önce gerçekleştirildi. Geri dönüşler almaya başladınız mı? 

Geri dönüşler beklediğimizin de üstünde desek abartmış olmayız. Yerel ve yerel olmayan kesimin dikkatini çekmiş durumda merkezimiz. Her gün fazla sayıda ziyaretçi almaktayız. Ekibimiz ürünlerimiz için sürekli projeler oluşturmakta ve güzel geri dönüşler de almaktadırlar. 

Ticaret Bakanlığı ve TİM A.Ş.’nin desteklediği bir proje. Bize biraz desteklerden bahseder misiniz? 

Projemiz yüzde 75 devlet destekli bir projedir. Sadece kalan yüzde 25’lik kısım firmalarımıza yansıtılmaktadır ki bu rakam Dubai şartlarında bir showroom açmak için çok uygun bir miktardır. 

Kayseri OSB Dubai Türkiye Ticaret Merkezi ile hedefleriniz nelerdir?

Biz bu proje ile 3 milyar dolarlık hacmi olan bir pazara hitap etmeye başlamış bulunuyoruz. Ve bu pazarda Türkiye’nin ürünleri mutlaka bulunmalı dedik, şu an bu dediğimizi gerçekleştirdik. Ürünlerimiz daha yeni kurulmuş olmamıza rağmen çok fazla ilgi gördü. 

Hedefimiz memleketimizin ihracatını ve güzel ülkemizin yurt dışında tanınırlığını arttırmaktır. Firmalarımıza kendilerini uluslararası alanda gösterebilme imkanı sağlamaktır. Ve belirttiğim gibi daha çok yeni açılış yapmış olmamıza rağmen ilgi çok fazla. 

Projemiz yurtdışına açılan en önemli merkezlerden biri haline gelecek ki ilk izlenimlerde bunu göstermektedir. 

Sanayicilerimiz bu projede yerlerini almakta gecikti mi isteyen sanayicilere hala showroom tedarik edebiliyor muyuz? 

Hayır gecikilmedi, 8000 m2 showroom ve 2000 m2 deposu bulunan bir yapıdan oluşan projemizi iki hol olarak planlamıştık ve geçtiğimiz 2020 yılı Aralık ayında ilk hol açılışını gerçekleştirdik. Önümüzde ki aylarda da ikinci hol açılısını tamamlamak niyetindeyiz. 

İçeride çalışmalar devam eden alanımızda az yer kalmasına karşın gelen istekleri göz ardı etmeden firmalarımıza uygunlukları doğrultusunda yer vermeye çalışıyoruz. Bu konu ile ilgili fazlası ile soru ve telefon almaktayız gerek Kayseri ekibimiz gerekse Dubai ekibimiz gerekli koordinasyonları sağlayıp çalışmaları yönlendirmektedirler. 

Bu süreçte zorluklar yaşadınız mı? 

Elbette yaşadık hala da yaşamaktayız. Bildiğiniz gibi bu proje Türkiye Cumhuriyeti Tarihinin en büyük Türkiye Ticaret Merkezi projesidir ve böylesine güzel bir işin kurucusu olmaktan gurur duymaktayız. Ancak biz işimizin peşindeyiz hiçbir güçte bizi yıldıramaz. Elimizden gelenin en iyisini yapmak için daha çok çalışmaya ve ülkemize faydalı olmaya devam edeceğiz. 

Dubai Türkiye Ticaret Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yıldız şehiri Dubai, Türkiye dış ticareti açısından önemli bir konumda bulunmaktadır. Türkiye Ticaret Merkezi kurulmasında Dubai’nin lokasyon olarak seçilmesindeki en büyük nedenlerden birisi, Körfez ülkelerine olan yakınlığı ve dünya ticareti için bir merkez olmasıdır. 

Türkiye’nin şimdiye kadar yapmış olduğu en büyük Türkiye Ticaret Merkezi olan Dubai TTM, 14.200 m2’lik alandan, bu alan içerisinde 49 showroom/mağaza(perakende lisans) , 10 ofis ve 2000 m2’lik depo alanını barındırıyor.

Merkezi bir lokasyonda olup şehir merkezine 5, havaalanına ise 19 km mesafede yer alması büyük bir avantaj.

365 GÜN AKTİF HEDEF PAZARDA, AKTİF PAZARLAMA!

Dubai TTM, Türkiye’de üretilen seçkin ürünlerin hedef pazarda 365 gün sergilenmesine olanak sağlıyor.  Aktif ve etkin  pazarlama imkânı sağlayacak olan merkez, Türkiye ihracatçısı için büyük fırsatlar sunmakta.

LOJİSTİK AVANTAJLAR NELER?

Depo kurulumu ile lojistik avantajı sağlayor.

Dubai çevresinde bulunan ülkelere ve tüm Dünya’ya ürün ulaştırabilme imkanı sunuyor.

DEVLET DESTEKLERİ YANINIZDA!

Merkezde yer alacak Türk Firmaları, devlet desteklerinden faydalanabilecekler ve bu sayede pazarlama ve tanıtım faaliyetleri etkin bir şekilde yürütme imkanı bulacaklar

Firmalar Sipariş bazlı satış, Proje bazlı satış, Warehouse satış ve E-commerce satış imkanına sahip olacaklar.