ARGE 250


ÖZEL RÖPORTAJ... Suudi Arabistan’a giden ilk kadın girişimci...  

Barış Soydan

 

Sema Elmacıoğlu, sektördeki boşluğu gören ve bunu fırsata dönüştüren bir kadın girişimci. Kanepe ve yatağın ana malzemesi olan keçe ve vatka üretimi yapıyor.  Yıllık 15 bin ton ürün üreten şirket, 5 milyon tek kişilik yatağa kendi imzasını atıyor.

 

 

Elmacıoğlu Tekstil Mobilya’nın kurucusu Sema Elmacıoğlu 27 yaşındayken kendi şirketini kurup ardından büyük bir mobilya üreticisi olarak vatka ve keçe üretimine başladı. Aynı zamanda dünyada Arabistan'a  ticari vize alan ilk kadın girişimci. Ailesi Kayseri dışında bir üniversiteye gitmesine izin vermediği için Erciyes Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduğunu anlatan Elmacıoğlu,  “Ancak her işte bir hayır vardır. Üniversiteyi Kayseri’de okumuş olmam bana Kayseri’de iş hayatına başlama şansını verdi” diye konuşuyor.

 

Keçe üretimiyle dünyayı temizliyor

1991 yılında ‘Cennet Yatakları’ ile iş hayatına atılan Elmacıoğlu, beş yıl boyunca bu fabrikanın her bölümünde çalıştı. 1996 yılında Cennet Yatakları’ndan ayrılmaya karar vererek  Elmacıoğlu, 1997 yılında Elmacıoğlu Tekstil Mobilya’yı kurdu. Şirketin yıllık vatka ve keçe üretimi 15 bin ton. Yılda 5 milyon adet tek kişilik yataklarda Elmacıoğlu imzasını taşıyan keçeler bulunuyor. Şirket, bu sektörde dünyada ilk 5'te yer alıyor.

Elmacıoğlu Tekstil aslında ‘Dünyayı temizliyor.’ Keçe üretimi yapılırken her türlü halı, iplik ve tekstil atığını toplayarak işleniyor. Böylece atıklar keçeye dönüşerek bir 10 yıl daha kullanıma sunuluyor. Şirket, üretim aşamasında çevreyi çok kötü kirlettiğimiz günümüz dünyasında, çevre bilincinin oluşmasına ciddi katkı sağladığını düşünüyor.

 

Sema Elmacıoğlu, bir kadın girişimci olarak birçok ödüle layık görüldü. 2008 yılında Kagider tarafından Garanti Bankası ve Ekonomist dergisi işbirliği ile düzenlenen, Türkiye’de yılın kadın girişimcisi yarışmasında 806 bayan arasından Türkiye 2.si seçildi.2010 yılı Kasım ayında Milli Prodüktivite Merkezi  16.Dünya verimlilik kongresinde 2009 yılının Verimli İş kadını ünvanı aldı.

Ayrıca Kayseri Sanayi Odası'nın ilk kadın meclis üyesi ve buranın yönetim kurulu yedek üyesi... Aynı zamanda Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu ilk dönem başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Sema Elmacıoğlu bu konuyla ilgili şöyle açıklamalarda bulunuyor. “Üretim ve yöneticilik görevlerimin, dışında gerek işimle ilgili, gerekse sosyal sorumluluk çerçevesinde meslek örgütlerinde ve STK’larında hizmet vermek bana keyif veriyor beni geliştiriyor.”

 

 

BAŞARI SIRLARI

 

- Niş pazarda üretim

- Taklitçi olmayan inovatif ürünler geliştirmek

-  Bilinirlik

- Sektör öncülüğü