AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Ticaret Bakanlığı ihracatçılar için tam muafiyet istiyor

Turkishtime Dergi

Türk ihracatçılar, ihracat bedellerinin Türkiye'ye getirilmesi sürecinin kolaylaştırılarak etkin hale getirilmesini, muafiyet listesine Rusya'nın da eklenmesini istiyor.

Ukrayna savaşı ile birlikte Rusya'nın küresel ödeme sistemlerinin dışında bırakılması Rusya ile Türkiye arasındaki ticarette zorluklara neden olurken, ihracatçılar bu zorlukların aşılmasını istiyor.

Mevcut uygulamaların sorunu çözmediğini belirten ihracatçılar, ihracat bedellerinin Türkiye’ye getirilmesi sürecindeki basitleştirmenin daha etkin hale getirilmesini ve İhracat Genelgesi kapsamında oluşturulan muafiyet listesine Rusya’nın da eklenmesini talep ediyor.

Atılan adımlar risk doğurmamalı

Kamu tarafında Rusya ve Ukrayna ile dış ticarette atılacak adımların, dikkatli bir şekilde atılması ve herhangi bir risk doğurmaması bekleniyor. Yapılan ihracat bedellerinin Türkiye’de kayda alınmasında bir dizi önlemin hayata geçirilirken, ihracatçıların bu imkânları kullanması öneriliyor.

Yapılan ihracatın bedellerinin 180 gün içinde Türkiye’ye getirilmesi ve kayda alınması gerekiyor. Ticaret Bakanlığı, Rusya ve Ukrayna için bu süreyi mücbir sebep kapsamında değerlendiriyor ve 180 günün sonunda, 90 gün süre veren ihtarnamenin ardından firmaların uzatma talebi hakkı bulunuyor. Bu uzatma talebiyle, ihtarname süresinin de üzerine eklenecek şekilde 24 aya kadar ilave süre verilebiliyor.