Turkishtime AR-GE 250


TİM Başkanı Gülle: Bu yıl ihracatta çelik yılı

Turkishtime Dergi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 158 ülkede ihracatın yaklaşık yüzde 10’unun yerel paralarla TL karşılığında yapıldığını belirterek, “Yaptığımız çalıştaylarla TL ile ihracatın ne kadar önemli olduğunu ve potansiyel barındırdığını gösterdik. Bu kadar yoğun bir ülkeyle yapılması da ayrıca anlamlı” dedi.

Basın mensuplarına 2018 yılını değerlendiren Gülle, “Görüldü ki ihracat bir ülkenin büyümesinde, kalkınmasında, gelişmesinde olmazsa olmazı, en önemli değeri. O açıdan hem mal ihracatı hem de hizmet ihracatını ülkenin hedefl erinde çok önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk” diye konuştu.
Gülle, rekorlar açıklandıkça ihracat ailesine katılmak isteyen üretici sayısının arttığını belirterek, Borsa İstanbul'da en yüksek getiriyi ihracatçıların getirdiğini belirtti. Gülle, borsada işlem gören ihracatçı firmaların son 10 yılda yüzde 60’ın üzerinde getiri sağladığını vurguladı.

İhracata kadın eli İhracatçı birliklerinde ilk defa kadın başkanların olduğunu ve bu sayının üçe ulaştığını dile getiren Gülle, şu anda TİM ailesinin 72 bin 500 üyesi bulunduğunu, bunların 5 bin 200 ünün kadın olduğunu, bu üyelerin 54 ünün delege olarak yönetimlerde görev aldığını, “İhracata kadın eli değsin” diyerek kadın konseyi kurduklarını anlattı.

Hizmet ihracatı gelişiyor

Gülle, şu andaki kayıtlara göre 43,5 milyar dolarlık hizmet ihracatının söz konusu olduğunu kaydederek, transit ticaret ihracatının 10 milyar dolar seviyesinde olduğunun söylenebileceğini bildirdi. Hizmet ihracatında 2023 hedefinin 150 milyar dolar olduğunu dile getiren Gülle, hizmet sektörünün alt kırılımlarında çok önemli gelişmeler olduğunun altını çizdi. Gülle, “Bu yıl ihracatta çelik yılı. Bu sene ihracatımızda en büyük performansı çelik sektörü gösterdi. Ocak-kasımda çelik sektörü yüzde 37’lik bir artış sağladı ve böylelikle dördüncü büyük sektör konumuna geldi, 14,1 milyar dolara yükseldi”
dedi.

İhracatçıya zarar ettirmeyecek kur olmalı

Gülle, dolar kuruna ilişkin bir soruya karşılık, “Türkiye'de kurun ihracatçıya zarar ettirmeyecek bir kur olması gerekiyor. Bu, 5,20 de 5,40 da daha üstü de olabilir ” dedi. Kurun piyasadaki maliyetlere göre dengelenmesi gerektiğini dile getiren Gülle, kurun öngörülebilir olmasının önemine değindi.

Atatürk Havalimanı’na Fuar Merkezi

Gülle, Atatürk Havalimanı’ndaki kapalı alanların fuar merkezi olarak değerlendirilmesine ilişkin de şunları söyledi: “İstanbul’un ihracatı, birçok ülkenin ihracatından fazla. Ocak-kasım ihracatı 66 milyar dolar. İstanbul daha büyük fuar merkezini hak ediyor.”

 

İsmail Gülle, yeni Genel Sekreter Prof. Dr. Kerem Alkin’e TİM rozeti taktı.