Turkishtime AR-GE 250


TİM ve KOSGEB'den ihracatta ilk adım seferberliği

Turkishtime Dergi

TİM, KOBİ düzeyindeki firmaların ihracata özendirilmesi ve uluslararası arenada farkındalık oluşturmak amacıyla KOSGEB ile işbirliği yaptı. 3,5 milyon KOBİ, ihracatçı yapılacak!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracata yeni başlayacak KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla KOSGEB ile işbirliğine gitti. Törenle “TİM-KOSGEB İhracata İlk Adım Seferberliği İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Törende konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019’un sadece ilk 8 ayında tam 12 bin firma ihracat ailesine katıldı. Bu firmaların 2.2 milyar dolar ihracata imza atmaları, bizler için büyük bir gurur kaynağı. Köklü firmalarımız ile birlikte, ihracata başlayan KOBİ’lerimiz, geçtiğimiz yıl 168 milyar dolar olan ihracatımızı, ağustos ayında 12 aylık periyotta 180 milyar dolara taşımayı başardı. Bu seferberliği tüm ülkeye yayarak 3.5 milyon KOBİ’mizin ihracat ailemize katılmasını görmek TİM olarak en büyük hedefimizdir” dedi.

Gülle, “KOBİ’lerimize ihracat konusunda kapsamlı, mentörlük ve eğitim projeleri yürütüp, onlar için dünya pazarlarını erişebilir kılacağız. En büyük çekincelerin başında gelen, yurtdışının uzaklık ve yabancılık algısının KOBİ’lerimiz nezdinde kırılmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu. Eğitimleri başarı ile tamamlayan firmalara “Dış Ticaret Eğitimi Katılım Sertifikası” vereceklerini taahhüt eden Gülle, “KOSGEB’in İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarını gözeterek TİM olarak yeni model ticaret heyetleri düzenleyecek, firmalarımızı potansiyel müşterilerle buluşturacağız” dedi. Gülle son olarak 100 binin üzerinde ihracatçı ile 226,6 milyar doları aşacaklarını da sözlerine ekledi.

“Programın destek miktarı 300 bin lira”

Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, daha fazla üretime ve daha fazla ihracata ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek Yurtdışı Pazar Destek Programı ile Türk KOBİ’lerine önemli bir destek sağlanacağını ifade etti. Varank, “Bugün protokolü imzalanacak destek programının amacı, KOBİ’lerin bu ihracattaki payını, yüzde 60’lara çıkarmaktır. KOSGEB ile TİM işbirliğinde Yurt Dışı Pazar Destek Programı’nı tasarladık ve programın destek miktarını 300 bin lira olarak belirledik. Bunun yüzde 70’i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ’miz, bunun sadece 90 bin lirasını KOSGEB’e geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçecek programın destek süresi 6 aydan 24 aya kadar sürebilecek” diye konuştu.

1.7 milyar dolar destek verildi, 48.4 milyar dolar kredi verilecek

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ‘’Bu sene KOBİ’lere 1.7 milyar dolar ihracat desteği verdik. Bütçemiz 3.7 milyar dolar. Duyurular yapıyoruz, desteklerimizi anlatıyoruz” dedi. Pekcan şöyle devam etti: Melek yatırımcılarla girişimcileri birleştirmek üzere bir web platformu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca esnafı da ihracatçı yapmak üzere mevzuatta da değişiklik yapmaya çalışıyoruz.” Eximbank’ın KOBİ’lere yönelik destekleri arttırdığının vurgulayan Pekcan, “Türkiye’deki ihracat kredilerinin yüzde 53’ünü tek başına Eximbank veriyor. Yapılan toplam ihracatın yüzde 26’ını Eximbank finanse etmiş, bunu da yüzde 29’a çıkarmayı hedefliyoruz. Bu sene 48.4 milyar dolarlık ihracat kredisi vermeyi planlıyoruz. Hedefimiz bunu 70 milyar dolara çıkarmak” dedi.